Merlot Alto Adige DOC 2020
Franz Haas | South Tyrol
Franz Haas S.r.l. | Villnerstrasse 6 | IT 39040 Montan
0,75 l · 35,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping3 units available
Deep garnet red, in the fruity bouquet notes of red berries, wild herbs, cherries, plums and a hint of undergrowth and figs. Beautiful structure and elegance, spicy, dense, round, smooth tannins and a subtle vanilla note. A charming Merlot that spoils the palate. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Franz Haas
South Tyrol
-
44,00 €
!["Schweizer" Pinot Nero Alto Adige DOC 2022]()
0,75 l · 58,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 22,00 €
![Lagrein Alto Adige DOC 2023]()
0,75 l · 29,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 99,00 €
!["Pònkler" Pinot Nero Alto Adige DOC 2019]()
0,75 l · 132,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping8 units available
Limitation of 2 articles per customerstored air-conditioned8 units available - 17,90 €
!["Lepus" Pinot Bianco Alto Adige DOC 2024]()
0,75 l · 23,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
![Moscato Giallo Alto Adige DOC 2024 (BIO)]()
17,50 €15,99 €0,75 l · 21,32 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping8 units available
stored air-conditioned8 units available- 49,00 €
!["Ansari" Amarone della Valpolicella DOCG 2019]()
0,75 l · 65,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 73,00 €
!["Oreno" Rosso Toscana IGT 2021 (BIO)]()
0,75 l · 97,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 43,00 €
![Amarone della Valpolicella Classico DOCG 2020]()
0,75 l · 57,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








