Franz Haas
About the winemakers

Franz Haas

    • "Sofi" Rosso Vigneti delle Dolomiti IGT 2024

      “Sofi” Rosso Vigneti delle Dolomiti IGT 2024

      • Luca Maroni:96 points
      • James Suckling:92 points
      • Grape varieties: 80% Lagrein, 20% Merlot
      • Maturation: 5 months stainless steel
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 13,50 % vol
      • Serving temperature: 16‑18 °C
      • Storage potential: 2030
      • Closure: twist lock
      • Total extract: 29,36 g/l
      • Total acidity: 5,79 g/l
      • Residual sugar: 1,63 g/l
      • Sulfite: 82 mg/l
      • pH value: 3,48
      • Allergens
        contains sulphites
      stored air-conditioned

      01022524 · 0,75 l · 14,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      10,90 €
    • "Sofi" Müller-Thurgau Vigneti delle Dolomiti IGT 2023

      “Sofi” Müller-Thurgau Vigneti delle Dolomiti IGT 2023

      • James Suckling:90 points
      • Grape variety: 100% Müller-Thurgau
      • Maturation: 5 months stainless steel
      • Vegan: yes
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 12,50 % vol
      • Serving temperature: 8‑10 °C
      • Storage potential: 2027+
      • Closure: twist lock
      • Food recommendations
        fresh goat cheese
      • Total extract: 22,36 g/l
      • Total acidity: 6,48 g/l
      • Residual sugar: 3,15 g/l
      • Sulfite: 89 mg/l
      • pH value: 3,31
      • Allergens
        contains sulphites
      stored air-conditioned

      01020423 · 0,75 l · 14,65 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      11,90 €10,99 €
    • Pinot Grigio Vigneti delle Dolomiti IGT 2025

      Pinot Grigio Vigneti delle Dolomiti IGT 2025

      • Luca Maroni:95 points
      • James Suckling:91 points
      • Grape variety: 100% Pinot Grigio
      • Maturation: 4 months 90/10 stainless steel/barrique on the fine lees
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 13,00 % vol
      • Serving temperature: 10‑12 °C
      • Storage potential: 2029+
      • Closure: twist lock
      • Total extract: 23,45 g/l
      • Total acidity: 5,95 g/l
      • Residual sugar: 1,82 g/l
      • Sulfite: 86 mg/l
      • pH value: 3,50
      • Allergens
        contains sulphites
      • Nutritional Information per 100 ml
        • Energy in kcal: 76 kcal
        • Energy in kJ: 317 kJ
        • Carbohydrates: 1,30 g
        • Of which sugar: < 0,50 g
      stored air-conditioned

      01020525 · 0,75 l · 15,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      11,50 €
    • "Sofi" Müller-Thurgau Vigneti delle Dolomiti IGT 2025

      “Sofi” Müller-Thurgau Vigneti delle Dolomiti IGT 2025

      • James Suckling:92 points
      • Grape variety: 100% Müller-Thurgau
      • Maturation: 5 months stainless steel
      • Vegan: yes
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 12,50 % vol
      • Serving temperature: 8‑10 °C
      • Storage potential: 2029
      • Closure: twist lock
      • Food recommendations
        fresh goat cheese
      • Total extract: 22,29 g/l
      • Total acidity: 6,19 g/l
      • Residual sugar: 2,83 g/l
      • Sulfite: 86 mg/l
      • pH value: 3,33
      • Allergens
        contains sulphites
      stored air-conditioned

      01020425 · 0,75 l · 15,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      11,90 €
    • "Lepus" Pinot Bianco Alto Adige DOC 2024

      “Lepus” Pinot Bianco Alto Adige DOC 2024

      • James Suckling:94 points
      • Grape variety: 100% Pinot Bianco
      • Maturation: 8 months 80/20 stainless steel/barrique
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 13,50 % vol
      • Serving temperature: 10‑12 °C
      • Storage potential: 2029
      • Closure: twist lock
      • Food recommendations
        curry dishes, asian cuisine
      • Total extract: 23,29 g/l
      • Total acidity: 5,92 g/l
      • Residual sugar: 1,15 g/l
      • Sulfite: 83 mg/l
      • pH value: 3,36
      • Allergens
        contains sulphites
      • Nutritional Information per 100 ml
        • Energy in kcal: 78 kcal
        • Energy in kJ: 326 kJ
        • Carbohydrates: 1,30 g
        • Of which sugar: < 0,50 g
      stored air-conditioned

      01020124 · 0,75 l · 23,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      17,90 €
    • Gewürztraminer Alto Adige DOC 2023

      Gewürztraminer Alto Adige DOC 2023

      • Bibenda:
      • Veronelli :91 points
      • James Suckling:92 points
      • Falstaff:92 points
      • Grape variety: 100% Gewürztraminer
      • Maturation: 6 months stainless steel
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 14,50 % vol
      • Serving temperature: 10‑12 °C
      • Storage potential: 2028+
      • Closure: twist lock
      • Food recommendations
        game pie, brioche
      • Total extract: 25,85 g/l
      • Total acidity: 5,35 g/l
      • Residual sugar: 4,32 g/l
      • Sulfite: 89 mg/l
      • pH value: 3,46
      • Allergens
        contains sulphites
      stored air-conditioned

      01020223 · 0,75 l · 26,65 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available

      22,00 €19,99 €
    • Lagrein Alto Adige DOC 2023

      Lagrein Alto Adige DOC 2023

      • James Suckling:91 points
      • Wine Enthusiast:90 points
      • Falstaff:92 points
      • Grape variety: 100% Lagrein
      • Maturation: 10‑12 months tonneau
      • Vegan: yes
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 13,50 % vol
      • Serving temperature: 16‑18 °C
      • Storage potential: 2032+
      • Closure: twist lock
      • Food recommendations
        grilled red meat, strong dishes
      • Total extract: 29,67 g/l
      • Total acidity: 6,03 g/l
      • Residual sugar: 1,91 g/l
      • Sulfite: 90 mg/l
      • pH value: 3,58
      • Allergens
        contains sulphites
      stored air-conditioned

      01022223 · 0,75 l · 29,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      22,00 €
    • Gewürztraminer Alto Adige DOC 2025

      Gewürztraminer Alto Adige DOC 2025

      • Luca Maroni:97 points
      • James Suckling:92 points
      • Grape variety: 100% Gewürztraminer
      • Maturation: 6 months stainless steel
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 14,50 % vol
      • Serving temperature: 10‑12 °C
      • Storage potential: 2030+
      • Closure: twist lock
      • Food recommendations
        game pie, brioche
      • Total extract: 25,51 g/l
      • Total acidity: 5,78 g/l
      • Residual sugar: 4,22 g/l
      • Sulfite: 87 mg/l
      • pH value: 3,42
      • Allergens
        contains sulphites
      stored air-conditioned

      01020225 · 0,75 l · 29,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      22,00 €
    • Pinot Nero Rosé Vigneti delle Dolomiti IGT 2025

      Pinot Nero Rosé Vigneti delle Dolomiti IGT 2025

      • Grape variety: 100% Pinot Nero
      • Maturation: 6 months stainless steel
      • Vegan: yes
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 13,50 % vol
      • Serving temperature: 8‑10 °C
      • Storage potential: 2030+
      • Closure: twist lock
      • Food recommendations
        light fish dishes, starters, cold meats, fresh cheeses
      • Total extract: 26,42 g/l
      • Total acidity: 6,05 g/l
      • Residual sugar: 2,89 g/l
      • Sulfite: 87 mg/l
      • pH value: 3,35
      • Allergens
        contains sulphites
      • Nutritional Information per 100 ml
        • Energy in kcal: 78 kcal
        • Energy in kJ: 328 kJ
        • Carbohydrates: 1,30 g
        • Of which sugar: < 0,50 g
      stored air-conditioned

      01022925 · 0,75 l · 32,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available

      24,00 €
    • "Manna" Bianco Vigneti delle Dolomiti IGT 2024

      “Manna” Bianco Vigneti delle Dolomiti IGT 2024

      • Luca Maroni:95 points
      • Grape varieties: 40% Riesling, 20% Chardonnay, 15% Gewürztraminer, 10% Sauvignon, 15% Kerner
      • Maturation: 10 months in stainless steel on the fine lees
      • Vegan: yes
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 13,00 % vol
      • Serving temperature: 10‑12 °C
      • Storage potential: 2034+
      • Closure: twist lock
      • Food recommendations
        sushi and sashimi, shellfish
      • Total extract: 24,08 g/l
      • Total acidity: 6,79 g/l
      • Residual sugar: 4,61 g/l
      • Sulfite: 82 mg/l
      • pH value: 3,32
      • Allergens
        contains sulphites
      stored air-conditioned

      01020324 · 0,75 l · 34,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      26,00 €
    • Pinot Nero Alto Adige DOC 2023

      Pinot Nero Alto Adige DOC 2023

      • James Suckling:92 points
      • Decanter :90 points
      • Grape variety: 100% Pinot Nero
      • Maturation: 12 months barrique
      • Vegan: yes
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 13,50 % vol
      • Serving temperature: 16‑18 °C
      • Storage potential: 2034+
      • Closure: twist lock
      • Food recommendations
        pink roasted game
      • Total extract: 29,15 g/l
      • Total acidity: 5,65 g/l
      • Residual sugar: 1,06 g/l
      • Sulfite: 89 mg/l
      • pH value: 3,51
      • Allergens
        contains sulphites
      stored air-conditioned

      01022123 · 0,75 l · 34,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      26,00 €
    • Merlot Alto Adige DOC 2020

      Merlot Alto Adige DOC 2020

      • Grape variety: 100% Merlot
      • Maturation: 18 months barrique
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 13,50 % vol
      • Serving temperature: 16‑18 °C
      • Storage potential: 2029+
      • Closure: twist lock
      • Food recommendations
        game dishes, matured hard cheese
      • Total extract: 30,25 g/l
      • Total acidity: 5,71 g/l
      • Residual sugar: 1,85 g/l
      • Sulfite: 74 mg/l
      • pH value: 3,45
      • Allergens
        contains sulphites
      stored air-conditioned

      01022820 · 0,75 l · 35,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping3 units available

      29,00 €26,99 €
    • Merlot Alto Adige DOC 2023

      Merlot Alto Adige DOC 2023

      • Luca Maroni:94 points
      • Grape variety: 100% Merlot
      • Maturation: 18 months barrique
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 14,50 % vol
      • Serving temperature: 18‑20 °C
      • Storage potential: 2033+
      • Closure: twist lock
      • Food recommendations
        game dishes, red meat, roasts and stews, mature hard cheeses
      • Total extract: 30,89 g/l
      • Total acidity: 5,65 g/l
      • Residual sugar: 1,89 g/l
      • Sulfite: 78 mg/l
      • pH value: 3,44
      • Allergens
        contains sulphites
      stored air-conditioned

      01022823 · 0,75 l · 38,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      29,00 €
    • Moscato Giallo Vigneti delle Dolomiti IGT 2023

      Moscato Giallo Vigneti delle Dolomiti IGT 2023

      • Bibenda:
      • Luca Maroni:97 points
      • James Suckling:91 points
      • Grape variety: 100% Moscato
      • Maturation: 5 months stainless steel on fine yeast
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 12,50 % vol
      • Serving temperature: 8‑10 °C
      • Storage potential: 2029+
      • Closure: twist lock
      • Food recommendations
        aperitif, mediterranean starters
      • Total extract: 23,05 g/l
      • Total acidity: 5,86 g/l
      • Residual sugar: 1,59 g/l
      • Sulfite: 84 mg/l
      • pH value: 3,45
      • Allergens
        contains sulphites
      stored air-conditioned

      01020823 · 0,75 l · 38,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available

      29,00 €
    • Sauvignon Bianco Alto Adige DOC 2024

      Sauvignon Bianco Alto Adige DOC 2024

      This vintage has not been rated yet. The 2023 vintage received the following awards:

      • Bibenda:
      • Veronelli :92 points
      • Doctor Wine:94 points
      • Luca Maroni:96 points
      • James Suckling:90 points
      • Grape variety: 100% Sauvignon
      • Maturation: 7 months 10/90 barrique/stainless steel on the fine lees
      • Vegan: yes
      • Alcohol content: 13,50 % vol
      • Storage potential: 2034+
      • Total extract: 24,32 g/l
      • Total acidity: 6,05 g/l
      • Residual sugar: 2,41 g/l
      • Sulfite: 88 mg/l
      • pH value: 3,35
      • Allergens
        contains sulphites
      • Nutritional Information per 100 ml
        • Energy in kcal: 78 kcal
        • Energy in kJ: 326 kJ
        • Carbohydrates: 1,30 g
        • Of which sugar: < 0,50 g
      stored air-conditioned

      01020924 · 0,75 l · 42,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available

      32,00 €
    • Petit Manseng Vigneti delle Dolomiti IGT 2024

      Petit Manseng Vigneti delle Dolomiti IGT 2024

      • Luca Maroni:94 points
      • James Suckling:92 points
      • Maturation: 10 months used barrique
      • Alcohol content: 14,00 % vol
      • Storage potential: 2034+
      • Food recommendations
        asian cuisine, thai soup, spaghetti with bottarga
      • Total extract: 24,82 g/l
      • Total acidity: 5,69 g/l
      • Residual sugar: 2,55 g/l
      • Sulfite: 82 mg/l
      • pH value: 3,44
      • Allergens
        contains sulphites
      stored air-conditioned

      01021024 · 0,75 l · 44,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      33,00 €
    • "Schweizer" Moscato Rosa Alto Adige DOC 2024 dolce

      “Schweizer” Moscato Rosa Alto Adige DOC 2024 dolce

      • Vinous:90 points
      • Grape variety: 100% Moscato
      • Maturation: stainless steel
      • Vegan: yes
      • Alcohol content: 10,50 % vol
      • Serving temperature: 12‑14 °C
      • Storage potential: 2034+
      • Total extract: 145,80 g/l
      • Total acidity: 5,60 g/l
      • Residual sugar: 133,00 g/l
      • Sulfite: 98 mg/l
      • pH value: 3,45
      • Allergens
        contains sulphites
      • Nutritional Information per 100 ml
        • Energy in kcal: 118 kcal
        • Energy in kJ: 494 kJ
        • Carbohydrates: 15,00 g
        • Of which sugar: 15,00 g
      stored air-conditioned

      01022424 · 0,5 l · 76,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available

      38,00 €
    • "Schweizer" Pinot Nero Alto Adige DOC 2021

      “Schweizer” Pinot Nero Alto Adige DOC 2021

      • Gambero Rosso:
      • Bibenda:
      • Veronelli :92 points
      • Doctor Wine:94 points
      • Wine Advocate:91 points
      • James Suckling:94 points
      • Grape variety: 100% Pinot Nero
      • Maturation: 12 months used barrique
      • Vegan: yes
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 13,50 % vol
      • Serving temperature: 18‑20 °C
      • Storage potential: 2036+
      • Closure: twist lock
      • Food recommendations
        hearty grilled red meat, duck, game dishes
      • Total extract: 29,60 g/l
      • Total acidity: 6,00 g/l
      • Residual sugar: 4,50 g/l
      • Sulfite: 90 mg/l
      • pH value: 3,57
      • Allergens
        contains sulphites
      stored air-conditioned

      01022621 · 0,75 l · 53,32 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available

      44,00 €39,99 €
    • "Schweizer" Pinot Nero Alto Adige DOC 2022

      “Schweizer” Pinot Nero Alto Adige DOC 2022

      • Gambero Rosso:
      • Luca Maroni:96 points
      • James Suckling:93 points
      • Grape variety: 100% Pinot Nero
      • Maturation: 12 months used barrique
      • Vegan: yes
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 14,00 % vol
      • Serving temperature: 18‑20 °C
      • Storage potential: 2037+
      • Closure: twist lock
      • Food recommendations
        pheasant, wild duck, wild rabbit, grilled red meat, mature cheese
      • Total extract: 29,69 g/l
      • Total acidity: 5,89 g/l
      • Residual sugar: 4,25 g/l
      • Sulfite: 88 mg/l
      • pH value: 3,54
      • Allergens
        contains sulphites
      stored air-conditioned

      01022622 · 0,75 l · 58,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately

      44,00 €
    • "Manna" Bianco Vigneti delle Dolomiti IGT 2024 <br>MAGNUM

      “Manna” Bianco Vigneti delle Dolomiti IGT 2024 · MAGNUM

      • Luca Maroni:95 points
      • Grape varieties: 40% Riesling, 20% Chardonnay, 15% Gewürztraminer, 10% Sauvignon, 15% Kerner
      • Maturation: 10 months in stainless steel on the fine lees
      • Vegan: yes
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 13,00 % vol
      • Serving temperature: 10‑12 °C
      • Storage potential: 2036+
      • Closure: twist lock
      • Food recommendations
        sushi and sashimi, shellfish
      • Total extract: 24,08 g/l
      • Total acidity: 6,79 g/l
      • Residual sugar: 4,61 g/l
      • Sulfite: 82 mg/l
      • pH value: 3,32
      • Allergens
        contains sulphites
      stored air-conditioned

      01020724 · 1,5 l · 38,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available

      57,00 €
    • "Manna" Bianco Vigneti delle Dolomiti IGT 2023 <br>MAGNUM

      “Manna” Bianco Vigneti delle Dolomiti IGT 2023 · MAGNUM

      • Gambero Rosso:
      • Bibenda:
      • Veronelli :94 points
      • Doctor Wine:94 points
      • Wine Advocate:93 points
      • Vinous:91 points
      • James Suckling:92 points
      • Decanter :92 points / Silver
      • Falstaff:94 points
      • Grape varieties: 40% Riesling, 20% Chardonnay, 15% Gewürztraminer, 10% Sauvignon, 15% Kerner
      • Maturation: 10 months 70/30 stainless steel/barrique
      • Vegan: yes
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 13,00 % vol
      • Serving temperature: 10‑12 °C
      • Storage potential: 2035+
      • Closure: twist lock
      • Food recommendations
        sushi and sashimi
      • Total extract: 23,98 g/l
      • Total acidity: 7,05 g/l
      • Residual sugar: 4,78 g/l
      • Sulfite: 86 mg/l
      • pH value: 3,29
      • Allergens
        contains sulphites
      stored air-conditioned

      01020723 · 1,5 l · 38,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping5 units available

      57,00 €
    • "Schweizer" Pinot Nero Alto Adige DOC 2021 <br>MAGNUM

      “Schweizer” Pinot Nero Alto Adige DOC 2021 · MAGNUM

      • Gambero Rosso:
      • Bibenda:
      • Veronelli :92 points
      • Doctor Wine:94 points
      • Wine Advocate:91 points
      • James Suckling:94 points
      • Grape variety: 100% Pinot Nero
      • Maturation: 12 months used barrique
      • Vegan: yes
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 13,50 % vol
      • Serving temperature: 18‑20 °C
      • Storage potential: 2038+
      • Closure: twist lock
      • Food recommendations
        hearty grilled red meat, duck, game dishes
      • Total extract: 29,60 g/l
      • Total acidity: 6,00 g/l
      • Residual sugar: 4,50 g/l
      • Sulfite: 90 mg/l
      • pH value: 3,57
      • Allergens
        contains sulphites
      stored air-conditioned

      01022321 · 1,5 l · 64,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping6 units available

      96,00 €
    • "Pònkler" Pinot Nero Alto Adige DOC 2019

      “Pònkler” Pinot Nero Alto Adige DOC 2019

      • Veronelli :93 points
      • James Suckling:94 points
      • Falstaff:98 points
      • Grape variety: 100% Pinot Nero
      • Maturation: 15 months barrique
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 13,00 % vol
      • Serving temperature: 16‑18 °C
      • Storage potential: 2043+
      • Closure: screw cap
      • Food recommendations
        poultry, braised game, red meat and mature cheeses.
      • Total extract: 29,15 g/l
      • Total acidity: 5,97 g/l
      • Residual sugar: 0,48 g/l
      • Sulfite: 82 mg/l
      • pH value: 3,40
      • Allergens
        contains sulphites
      stored air-conditioned

      01023019 · 0,75 l · 132,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping8 units available
      Limitation of 2 articles per customer

      99,00 €
    • "Pònkler" Pinot Nero Alto Adige DOC 2020

      “Pònkler” Pinot Nero Alto Adige DOC 2020

      • James Suckling:95 points
      • Grape variety: 100% Pinot Nero
      • Maturation: 15 months barrique
      • Filtration: yes
      • Alcohol content: 13,00 % vol
      • Serving temperature: 18‑20 °C
      • Storage potential: 2044+
      • Closure: screw cap
      • Food recommendations
        wild fowl, braised game dishes, red meat, matured mountain cheese
      • Total extract: 29,36 g/l
      • Total acidity: 5,79 g/l
      • Residual sugar: 0,55 g/l
      • Sulfite: 78 mg/l
      • pH value: 3,38
      • Allergens
        contains sulphites
      stored air-conditioned

      01023020 · 0,75 l · 132,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
      Limitation of 2 articles per customer

      99,00 €
    About the winemakers Franz Haas Trentino-South Tyrol

    • 24 Years of Expertise
    • 3,500+ Wines in Stock
    • 350+ Winemakers
    • 28,000+ Positive Reviews
    • Fully Air-Conditioned Storage