“Montemareto” Barbera Nizza DOCG 2021
Michele Chiarlo | Piedmont
Michele Chiarlo Az. Vinicola | Strada Nizza-Canelli | IT 14042 Calamandrana
0,75 l · 38,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping9 units available
In the rolling hills of Castelnuovo Calcea lies the Montemareto vineyard, a privileged parcel in the heart of the Nice DOCG zone, where Michele Chiarlo has relied on old, low-yielding Barbera vines for decades. The 2021 vintage benefited from a balanced vegetation cycle: a mild spring, warm, dry summer months and cool September nights resulted in perfectly ripe, concentrated berries. A deep ruby red colour with violet hues shines in the glass. The bouquet opens with juicy black cherry, ripe plums and dark berries, underpinned by violets, liquorice and fine roasted aromas. On the palate, the Barbera is powerful and supple at the same time, with rich fruit, present but well-integrated acidity and a fine-grained tannin that lends structure. The long, harmonious finish carries notes of sweet tobacco, herbs and a subtle almond flavour. A Barbera wine of remarkable depth and balance – full of character, storable and a worthy ambassador of the Nice terroir. SUPERIORE.DE
"Flavours of blackberry, plum and spice are enhanced by the polished texture of this rich, dense red wine. Accents of tamarind and toasted almonds add detail as it winds into the tactile finish." Wine Spectator
"Black fruits, sage and roasted walnuts on the nose. Some blood oranges. Full-bodied with pleasant, fine tannins. Smooth and flavoursome finish." James Suckling
"The Nizza Montemareto 2021 is a rich, heady wine from Chiarlo. In this exotic, wild Barbera, floral and spicy notes play with a core of dense, red fruit. Far from being a simple wine, the 2021 has a lot to offer. It will benefit from another year or two in the bottle and a healthy decanting at the table to tame its exuberance." Vinous
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Michele Chiarlo
Piedmont
-
!["Il Principe" Nebbiolo Langhe DOC 2022]()
19,90 €18,99 €0,75 l · 25,32 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available ![Barbaresco Asili DOCG 2020]()
79,00 €69,99 €0,75 l · 93,32 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately- 69,00 €
![Barbaresco Faset DOCG 2020]()
0,75 l · 92,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 99,00 €
![Barolo Cannubi DOCG 2019]()
0,75 l · 132,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 24,00 €
![Dolcetto d'Alba DOC 2025]()
0,75 l · 32,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 9,90 €
!["Merlana" Erbaluce di Caluso DOCG 2025]()
0,75 l · 13,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately ![Dolcetto d'Alba "Falletto" DOC 2024]()
28,00 €25,99 €0,75 l · 34,65 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately![Dolcetto d'Alba DOC 2024]()
Customer account required.
stored air-conditioned








