“Biserno di Biserno” Toscana IGT 2022 · Double MAGNUM in OWC
Tenuta di Biserno | Antinori | Tuscany
Tenuta di Biserno Soc. Agr. a.r.l. Palazzo Gardini | Piazza Gramsci 9 | IT 57020 Bibbona
3 l · 279,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
Limitation of 1 articles per customer
In 2001, the brothers Piero and Lodovico Antinori, together with their nephew Niccolò Marzichi Lenzi, recognised the extraordinary potential of the hills of Bibbona in the Upper Maremma. Instinct, passion and centuries of family experience led to a plot-by-plot study that would ultimately result in the creation of Tenuta di Biserno. The terroir of these 40 hectares, situated at an altitude of 90 metres, is of exceptional complexity: mainly alluvial and clay-limestone soils, which create the ideal environment for Cabernet Franc, Merlot, Cabernet Sauvignon and Petit Verdot. The varying exposures and the distance from the sea shape the varietal expression so strongly that the decision to create two production lines was inevitable: Biserno – the estate’s most prestigious and representative wine – and Il Pino di Biserno.
The 2022 vintage tells the story of a summer of contrasts. From late winter until mid-August, dry, warm weather prevailed, punctuated by beneficial rainfall between April and May, which kept fungal diseases at bay and contributed to the development of healthy grapes. Unexpected rainfall in August brought the late-ripening varieties – Petit Verdot, Cabernet Franc and Cabernet Sauvignon – to full maturity. In the Bordeaux blend of this flagship wine, the finest grapes from the most suitable soils blend together to create a remarkable expression of terroir. The intense, deep and vibrant ruby red heralds a complex aromatic harmony: balsamic and Mediterranean scents, interwoven with sweet toasted notes, followed by a fruity bouquet of strawberries and black fruits, balanced by delicate pastry notes. On the palate, it is full-bodied, enveloping and fluid, characterised by a fascinating salinity. The tannins are present and perfectly integrated. Persistent, balanced and expressive, it is ready to drink now but has considerable ageing potential. Biserno 2022 is the synthesis of precise elegance and unmistakable persistence, a great wine that embodies the perfect interplay of finesse and complexity. SUPERIORE.DE
"An inviting aroma of dark forest fruits and cherries; a smooth texture, with fine-grained tannins and acidity in balance; a finish of cassis and fresh stone fruit, with subtle notes of Mediterranean herbs and floral accents. Impresses with its complexity." Vinum
"An elegantly luminous ruby red with a subtly lighter centre. On the nose, elegant hints of earth, wet stone and precious wood; after a little aeration, it evokes chocolate powder, black elderberries and a touch of mint. On the palate, it is full-bodied, with tightly woven, firm tannins and plenty of juiciness; it displays good tension, with notes of graphite, a vertical structure and a powerful finish." Falstaff
"This is ripe, offering plum, blackberry, black cherry, coconut and mineral flavors, yet remains fresh and focused. Shows fine balance among its components, and the long, spicy aftertaste completes the profile." Wine Spectator
"The 2022 Biserno is soft, lively and inviting. Silky textures and supple fruit give it a great sense of immediacy. Plum, pomegranate, blood orange and menthol come through beautifully in the glass. The 2022 vintage signals a shift towards a more restrained style than in the past – a change that is difficult to detect in a vintage characterised by late rainfall, yet is nonetheless quite evident. A hint of spice lingers in the exceptionally refined finish." Vinous
"The Tenuta di Biserno 2022 Biserno, a dark and rich blend of Cabernet Franc, Merlot, Cabernet Sauvignon and Petit Verdot, reveals complex aromas of dark fruit, sweet spices and campfire embers. A subtle hint of candied orange lends the wine a sense of depth and a touch of extra sweetness, elevating its overall profile." Wine Advocate
"The 2022 vintage is deep and rich, with concentrated blackberry aromas that blend with notes of grilled and fresh herbs. On the palate, it reveals the vintage's compact character and the density of the fruit, with a pronounced menthol note that washes over the palate with a surge of freshness, carrying the wine through to the finish. Very refined, silky tannins and high acidity, together with some lovely floral notes, make this a well-balanced and aromatically seductive wine. Best enjoyed after a few years in the bottle." Decanter
"This wine captivates with its intensity and elegance. On the nose, it reveals aromas of herbs, eucalyptus, blackberries and sweet spices. It is full-bodied and characterised by firm, velvety tannins, refreshing acidity, a slightly chalky finish and a long, spicy aftertaste." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Tenuta di Biserno
Antinori
-
886,00 €
!["Biserno di Biserno" Toscana IGT 2023 <br>6 bottles in OWC]()
4,5 l · 196,89 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping3 units available
Limitation of 6 articles per customerstored air-conditioned3 units available - 599,00 €
!["Lodovico" Toscana IGT 2015]()
0,75 l · 798,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping4 units available
stored air-conditioned4 units available - 27,00 €
!["Rissoa" Rosato Toscana IGT 2025]()
0,75 l · 36,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available - 339,00 €
!["Il Nicchio" Rosso Toscana IGT 2021]()
0,75 l · 452,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
Limitation of 3 articles per customerstored air-conditioned< 24 units available
Customers who bought this product also bought:
- 489,00 €
!["Siepi" Rosso Toscana IGT 2021 <br>Double MAGNUM in OWC]()
3 l · 163,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping5 units available
stored air-conditioned5 units available - 1.165,00 €
!["Terlaner I" Grande Cuvée Alto Adige DOC 2022 <br>Double MAGNUM in OWC]()
3 l · 388,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
Limitation of 1 articles per customerstored air-conditioned1 unit available - 1.449,00 €
!["Messorio" Rosso Toscana IGT 2021 <br>Double MAGNUM in gift box]()
3 l · 483,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
Limitation of 1 articles per customerstored air-conditioned1 unit available - 1.399,00 €
!["Ornellaia" Bolgheri Superiore DOC 2023 <br>Double MAGNUM in OWC]()
3 l · 466,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
Limitation of 1 articles per customerstored air-conditioned1 unit available








