“Biserno di Biserno” Toscana IGT 2023 · 6 bottles in OWC
Tenuta di Biserno | Antinori | Tuscany
Tenuta di Biserno Soc. Agr. a.r.l. Palazzo Gardini | Piazza Gramsci 9 | IT 57020 Bibbona
4,5 l · 196,89 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping3 units available
Limitation of 6 articles per customer
The Terratico di Bibbona DOC would be the obvious choice – yet Biserno has deliberately opted not to use it. The designation is tailored to Sangiovese, whilst Cabernet Sauvignon thrives particularly well on the estate's hillsides. They prefer to stick with the more open Toscana IGT rather than be bound by a designation of origin that only partially reflects their own terroir. The estate was founded in 2001, when brothers Piero and Lodovico Antinori, together with their nephew Niccolò Marzichi Lenzi – son of their sister Ilaria – and partner Umberto Mannoni, discovered the hills near Bibbona in the Upper Maremma. On 40 hectares at an altitude of 90 metres, on alluvial, clay-limestone soil containing calcium carbonate and pebbles, the estate's most prestigious wine, the Biserno Rosso, was created.
The 2023 vintage began with mild weather, before rainfall in late May and early June replenished the soil's water reserves, which the vines drew upon throughout a dry summer. The harvest took place in three stages, from Merlot in late August to Cabernet Sauvignon in late September. After three to four weeks of maceration in steel tanks, the wine matures for around 16 months in predominantly new French oak barrels.
An intense, deep ruby red with a luminous quality. The nose is complex and fruit-driven, with balsamic and Mediterranean notes, complemented by pepper and nutmeg from the oak and a hint of smoke. On the palate, it is generous and enveloping, with silky tannins, juicy fruit and a long, spicy finish. An IGT that prefers to remain true to itself rather than be pigeonholed into a DOC category to which it does not belong. SUPERIORE.DE
"A bright, elegant ruby red. The nose is superb, with aromas of sun-dried tomatoes, rich plums, dark chocolate, wax and precious woods, followed by notes of ripe blackcurrants and elderberries on the finish. On the palate, it is juicy, crisp and well-balanced, with vibrant fruit and acidity; it reveals a piquant and slightly smoky character on the mid-palate, with a finish that is slightly loose yet full of body." Falstaff
"Intense aromas of graphite, cassis, paprika and toasted oak characterise this extravagant red wine. It offers concentrated aromas of dark berries, complemented by notes of iron and green olive tapenade, enveloped in vanilla and oaky spice notes. Smooth yet well-structured, with a fresh finish." Wine Spectator
"Classy wine with vibrant balsamic aromas of cedar wood, dried eucalyptus leaves, restrained cassis, minty and bergamot depth. Bark, licorice, Mediterranean whiffs. Full-bodied, elegant tannins soaked in spices with refreshing acidity and a balsamic aftertaste. Very classic. Youthful yet so balanced to be drinkable. Drink or hold." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Tenuta di Biserno
Antinori
-
599,00 €
!["Lodovico" Toscana IGT 2015]()
0,75 l · 798,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping4 units available
stored air-conditioned4 units available - 27,00 €
!["Rissoa" Rosato Toscana IGT 2025]()
0,75 l · 36,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available - 339,00 €
!["Il Nicchio" Rosso Toscana IGT 2021]()
0,75 l · 452,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
Limitation of 3 articles per customerstored air-conditioned< 24 units available - 499,00 €
!["Lodovico" Toscana IGT 2021]()
0,75 l · 665,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
Limitation of 3 articles per customerstored air-conditioned< 24 units available




