“Il Seggio” Rosso Bolgheri DOC 2023
Poggio al Tesoro | Tuscany
Marilisa Allegrini S.r.l. | Via della Torre 23/25 | IT 37022 Fumane
0,75 l · 32,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Named after the "Seggio" stream, the largest watercourse in the municipality of Castagneto Carducci, this elegant Bordeaux blend embodies the approachability and finesse of the Bolgheri DOC. The historic watercourse rises in the Etruscan Colline Metallifere near Sassetta and flows through the entire Bolgheri region, its alluvial deposits enriching the characteristic clay soils with valuable pebbles. This harmonious cuvée comes from the prime vineyards of Le Sondraie and Via Bolgherese. The vines, which are around 19 years old, thrive on well-drained, stony soils with a layer of clay and high magnesium and iron content – ideal conditions for this international blend of grape varieties.
Il Seggio presents itself in a brilliant ruby red with a dark core. The bouquet reveals ripe red fruits, blackberries and cassis, accompanied by spicy mocha notes and a hint of tobacco. On the palate, it is medium-bodied with velvety, enveloping tannins of great softness. The balance between international style and Tuscan character is effortlessly achieved – a Bolgheri red wine that is a delight to drink and offers an elegant expression. SUPERIORE.DE
"A brilliant ruby red. On the nose, ripe aromas of dark berries, heart cherries, blackcurrants, dark chocolate and coffee. Well-balanced on the palate, with soft tannins and a velvety finish." Falstaff
"Blackberry, plum and black currant fruit takes center stage in this juicy, accessible red. Lively and harmonious, with a moderately long finish, but why wait? Offers accents of earth and wild herbs. Merlot, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc and Petit Verdot." Wine Spectator
"The nose shines with metallic, earthy aromas of topsoil, pepper, graphite, gunmetal, bergamot and blackberry, whilst the palate provides balance with berries, stone fruit and an undertone of peach tea. The tannins are substantial and majestic." Wine Enthusiast
"The 2023 Bolgheri Rosso Il Seggio is a real treat. Blackberry, sage, menthol, liquorice, espresso and grilled herbs are beautifully brought to the fore. This juicy Bolgheri red wine has a lot to offer, starting with its extremely charming character." Vinous
"Aromas of leaves and blackberries with Mediterranean undertones. Full-bodied, with velvety tannins that are precise and elegant, refreshing acidity and a toasty finish." James Suckling
"The 2023 Bolgheri Rosso Il Seggio offers an appealing blend of ripeness and crispness, which gives a clear impression of this unusual vintage. It is composed of 50% Merlot, 20% Cabernet Sauvignon, 20% Cabernet Franc and 10% Petit Verdot, and offers a naturally food-friendly profile with soft tannins and good acidity." Wine Advocate
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Poggio al Tesoro
Tuscany
-
13,90 €
!["Cassiopea" Rosato Toscana IGT 2025]()
0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately !["Sondraia" Bianco Costa Toscana IGT 2022]()
44,00 €39,99 €0,75 l · 53,32 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available- 45,00 €
!["Sondraia" Bianco Costa Toscana IGT 2023]()
0,75 l · 60,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 17,90 €
!["Solosole" Vermentino Bolgheri DOC 2025]()
0,75 l · 23,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 18,90 €
![Arneis Roero DOCG 2025]()
0,75 l · 25,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 47,00 €
!["Boscogrosso" Derthona Timorasso Colli Tortonesi DOC 2022]()
0,75 l · 62,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 19,00 €
![Nebbiolo Colli Novaresi DOC 2023]()
0,75 l · 25,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping3 units available
stored air-conditioned3 units available - 17,90 €
!["Lepus" Pinot Bianco Alto Adige DOC 2024]()
0,75 l · 23,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








