Brunello di Montalcino DOCG 2021
Il Poggione | Tuscany
Tenuta Il Poggione | Loc. Monteano | S. Angelo in Colle | IT 53024 Montalcino
0,75 l · 60,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Tenuta Il Poggione is situated on the south-western slope of the Montalcino hill, in Sant'Angelo in Colle – one of the most historically significant areas within the appellation. Lavinio Franceschi laid the foundations here at the end of the 19th century, as a founding member of the Brunello Consortium and one of the first to market this wine under its current name. Today, his descendants, Leopoldo and Livia, cultivate 140 hectares of vines, with vines up to 60 years old, and adhere to a winemaking philosophy characterised by classical rigour: natural yeasts, large French oak barrels, and time.
100% Sangiovese from the estate's oldest plots. 15 to 20 days' maceration in stainless steel, malolactic fermentation in stainless steel, followed by 36 months in 30- to 50-hectolitre French oak barrels. A wine that is never optimised for immediate drinkability – but rather for decades of ageing. Alongside the 2019 vintage, the 2021 is one of the most significant Montalcinos in years. An April frost reduced yields by around 15 per cent. What remained was concentrated and precise. A warm summer with two timely showers at the end of August, an ideal September with cool nights – phenolic ripeness, lively acidity, structural tension. The grapes needed their time, and they were given it.
In the glass, a dark, dense ruby red. The nose opens slowly and with dignity: black plum, blackberry, nutmeg, cinnamon, dried herbs, and a hint of dark cherry that only fully unfolds after prolonged decanting. On the palate, it is full-bodied and dense, with tannins of phenolic precision – fine-grained, taut, not yet ready. The Sangiovese acidity is exceptionally lively. The finish is long, mineral and deep. Great potential! SUPERIORE.DE
"Sweetish, dense and concentrated on the nose, with good body and fruit. A classic, crisp Brunello with power and a full-bodied presence; broad in scope, very clear and nuanced; a superb savoury structure, good character, long, fine-grained, harmonious, with a sweet, concentrated finish." Weinwisser
"A firm, slightly dried-vegetal to tobacco-like aroma of ripe black berries with hints of aubergine, olives, a touch of leather, and fleshy, zesty nuances. Tart and juicy, again with predominantly dark fruit, accompanied by earthy, vegetal, smoky, tobacco-like and nutty flavours; a certain sharp acidity and quite pronounced, youthful, crumbly-sandy tannins; lingering on the palate, it has power and a certain warmth, with citrusy and savoury undertones and a hint of ash; becomes juicier and more complex with exposure to air; a very good, still quite slightly sandy-dried finish with bite." Wein-Plus
"A brilliant ruby colour with a sparkling garnet rim. An intense, inviting nose, opening with notes of cherries and preserved peaches, a hint of cranberry, fresh and delicately defined. Juicy on the palate, displaying crisp fruit and firm, gripping tannins." Falstaff
"The nose is dominated by berry aromas, with a subtle hint of spices and rose petals; it has a compact texture, tightly woven tannins and a lingering final." Vinum
"Smoky, sweet spices blend with tarry plums, black cherries and a hint of blackberries. Delicate, dusty tannins run through the entire palate, with concentrated dark fruit and a long, flattering finish. Quite opulent and velvety, yet well-balanced." James Suckling
"Alluring aromas of leather, nutmeg and star anise permeate the strawberry compote. It carries its weight with confidence and unfolds with lush, ripe plums, enveloped by soft, assertive tannins. It is quite full-bodied, yet never tiresome thanks to a steady, contrasting acidity. Further nuances of cigar and black tea are teased out. It is so comforting in its recognisable and generous style that it should be savoured on a cool evening by the fireside." Decanter
"The 2021 Brunello di Montalcino is full-bodied and rich, with a velvety texture that is characteristic of this winery. The wine's added richness and body provide a robust backdrop for ripe aromas of dark plums and blackcurrants. The tannins have a phenolic bite that I have noted in this vintage, suggesting that a few more years' bottle ageing would be desirable. Il Poggione comes from vineyards on the warmer southern side of Montalcino and has long been renowned for producing a generous, powerful and well-structured Brunello." Wine Advocate
"The dark depth of ground sage, brown spices, chestnuts and spiced blood oranges gives way to nuances of dried black cherries as the youthful, maturing 2021 Brunello di Montalcino slowly unfolds in the glass. It feels good on the palate, being soft and round, with lovely red berry fruit and refreshing acidity, whilst a lively, gravelly minerality permeates the senses. An invigorating citrus aroma balances the fine-grained tannins, and a hint of spice runs through the long and surprisingly fresh finish. Bury this untamed beast in the cellar." Vinous
"This wine is rich and even creamy, displaying aromas of blackberries, blackcurrants and plums. It is underpinned by firm, dusty tannins and moderate acidity. The finish achieves a balance in which fruity and spicy elements blend together. Fine length." Wine Spectator
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Il Poggione
Tuscany
-
42,00 €
![Brunello di Montalcino DOCG 2020]()
0,75 l · 56,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 85,00 €
![Brunello di Montalcino "Vigna Paganelli" Riserva DOCG 2019]()
0,75 l · 113,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 16,70 €
![Rosso di Montalcino DOC 2023]()
0,75 l · 22,27 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 169,00 €
![Brunello di Montalcino DOCG 2019 <br>Double MAGNUM in OWC]()
3 l · 56,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Limitation of 3 articles per customerstored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 86,00 €
!["Camartina" Rosso Toscana IGT 2021 (BIO)]()
0,75 l · 114,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 34,00 €
![Chianti Classico Riserva DOCG 2021 (BIO)]()
0,75 l · 45,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 12,90 €
!["Poggio Argentato" Bianco Toscana IGT 2025]()
0,75 l · 17,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 16,70 €
![Rosso di Montalcino DOC 2023]()
0,75 l · 22,27 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately







