Brunello di Montalcino DOCG 2021
Lisini | Tuscany
Az. Agr. Lisini Podere Casanova | Sant'Angelo in Colle | IT 53024 Montalcino
0,75 l · 74,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Lodovico Lisini died in 1950, leaving the estate to his daughter Elina. At a time when the mezzadria system was coming to an end and agriculture was falling into disuse, Elina took a different approach: she invested, planted new vineyards and transformed the family home into a proper winery. In 1967, she was one of the 24 founders of the Brunello Consortium. She served as its president for many years. Until her death in 2009, it was the quiet, tenacious Elina Lisini who built the reputation of this estate – and of a wine that Giulio Gambelli, Italy's most legendary wine taster, helped to shape. The estate is situated in southern Montalcino between Sant'Angelo in Colle and Castelnuovo dell'Abate, on tuff-rich soil of Eocene origin, 300 to 350 metres above sea level and characterised by the warm Maremma breezes. 2021 was a year of extraordinary harmony: a warm, balanced summer, cool nights lasting well into September, consistent ripening and precise tannins.
An intense garnet red. On the nose, cherry, plum, violet, tobacco, balsamic herbs and a hint of earth – multi-layered, with a quiet power. On the palate, it is full-bodied and driven by a fresh, lively tension, with well-integrated tannins and a long, mineral final. A Brunello that bides its time – and, with the necessary maturity, gives its all. SUPERIORE.DE
"Deep and concentrated on the nose, clear and nuanced. Rich and compact on the first impression, very clear and racy on the palate with slightly subdued tannins. A dry finish with a powerful mid-palate. A good, robust Brunello." Weinwisser
"A fairly pronounced aroma of blackberries, with hints of paprika, tomatoes and tar, alongside red berry notes, a hint of olive tapenade and herbaceous nuances reminiscent of marjoram. Taut, juicy, brilliant fruit, some toasty notes, smoke, cocoa and nuts, a hint of coffee grounds, lingering on the palate, crumbly, sandy, youthful tannins, salt in the background, a hint of citrus zest, tobacco-like and peppery nuances; still young, good depth, a very good, firm finish with dark, fresh, precise juice and slightly toasty as well as slightly ethereal spice." Wein-Plus
"The opening is characterised by oily herbs, pine and sweet spices. The palate is infused with liquorice root, strawberries and ripe persimmons. - opulent, yet with bite. Complex, terracotta-like tannins cling to it as it confidently fills the mouth. A lush acidity underpins the whole, right through to the long-lasting, mineral finish." Decanter
"It offers very pure and delicious aromas of red cherries, dried orange peel, dried flowers and crushed stone. There is also a hint of iodine. Medium-bodied with fresh acidity and compact tannins that are well integrated. Transparent and well-balanced, with a long-lasting finish." James Suckling
"The 2021 Lisini Brunello di Montalcino opens with lovely fruit, led by a hint of candied cherry that takes centre stage, followed by sophisticated aromas of wild plum, sweet earth and crushed blue flowers." Wine Advocate
"The expressive Brunello di Montalcino 2021 opens with a range of crushed violet and lavender notes, before evolving into blackberries and cherries interlaced with citrus. This cool, fresh wine has a solid core of mineral-driven wild berries and blue and purple flowers that arch across the entire palate. Sweet tannins frame the finish, which lingers for an incredibly long time with notes of balsamic spices and pomegranate. The 2021 is a radiant beast that needs to be tamed. It's hard to put this glass down." Vinous
"Expressive aromas of ripe cherries, raspberries, pomegranates and roses are balanced by dense, earthy tannins and hints of wild herbs and menthol in this fresh, multi-layered red wine, which remains lively throughout and has a long finish of red fruit and spicy notes. Shows excellent ageing potential." Wine Spectator
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Lisini
Tuscany
-
82,00 €
![Brunello di Montalcino Riserva DOCG 2020]()
0,75 l · 109,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 14,50 €
!["San Biagio" Rosso Toscano IGT 2023]()
0,75 l · 19,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately ![Rosso di Montalcino DOC 2023]()
22,00 €19,99 €0,75 l · 26,65 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately- 84,00 €
![Brunello di Montalcino Riserva DOCG 2019]()
0,75 l · 112,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available
Customers who bought this product also bought:
- 11,90 €
![Falanghina del Sannio DOC 2025]()
0,75 l · 15,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 45,00 €
![Brunello di Montalcino DOCG 2021]()
0,75 l · 60,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 39,00 €
!["Giodo - La Quinta" Rosso Toscana IGT 2021]()
0,75 l · 52,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 26,00 €
!["Filetta di Lamole" Chianti Classico DOCG 2022 (BIO)]()
0,75 l · 34,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








