“Marchese Antinori” Chianti Classico Riserva DOCG 2021 · MAGNUM in OWC
Marchesi Antinori | Tenuta Tignanello | Tuscany
Marchesi Antinori S.p.A. | Piazza Antinori 3 | IT 50123 Firenze
1,5 l · 66,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Since the 2011 vintage, the Riserva Marchese Antinori has been produced entirely from grapes grown at Tenuta Tignanello. This has led to a reduction in production volume and a further leap in quality. A sparkling ruby colour; the bouquet reveals dark wild cherries, graphite, violets and spices. Smooth and round on the palate, yet very juicy; the French oak adds extra volume and body. SUPERIORE.DE
"A deep purple colour in the glass. Dried red fruits, accompanied by floral notes such as jasmine blossom and rose petals, as well as black smoked tea; with aeration, notes of black cherry also emerge. On the palate, it is full-bodied with red fruit, tea leaves once again, and a hint of bitter almond. The tannins are present but well-integrated, with acidity that underpins the body and lends it strength. It has bite and plenty of class." Vinum
"A deep, luminous ruby red with a lighter rim. An appealing nose of fine precious wood, cold smoke, ripe cherry and ripe wild berries on the finish. On the palate, it shows great structure, with acidity and fruit perfectly balanced; powerful, well-balanced and approachable." Falstaff
"The Chianti Classico Riserva Marchese Antinori 2021 is developing into a real gem of a wine, even if it is still somewhat reserved at the moment. Dark fruits, spices, leather and tobacco are layered in a Riserva that exudes tension, energy and sheer power." Vinous
"This is a Sangiovese, enhanced with small amounts of Cabernet Sauvignon and Merlot. The wine is approachable and open; in spirit, it is a Chianti Classico. By this I mean that the elegant minerality of these soils and the sun-kissed aromas of the surrounding area are its defining characteristics. You can taste wildflowers, irises, tart fruits and plums. The wine's pronounced mineral character, with notes of dusty white rock, lends it lasting complexity and depth." Wine Advocate
"This mature wine is fresh and harmonious, with fruit notes of plums, cherries and boysenberries, complemented by hints of earth, iron and eucalyptus. It has a smooth texture, with a beautifully integrated structure and a long, complex finish." Wine Spectator
"Impressive cherry and berry fruit with hints of cedar and dried flowers. It's medium-bodied, firm and bright with a long, nicely tannined finish. This can age, but I like the tension and drive to this now." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Marchesi Antinori
Tenuta Tignanello
-
389,00 €
!["Solaia" Toscana IGT 2022]()
0,75 l · 518,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 1.297,00 €
!["Solaia" Toscana IGT 2020 <br>3 bottles in OWC]()
2,25 l · 576,44 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping7 units available
Limitation of 1 articles per customerstored air-conditioned7 units available - 940,00 €
!["Tignanello" Toscana IGT 2023 <br>6 bottles in OWC]()
4,5 l · 208,89 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
Limitation of 1 articles per customerstored air-conditioned< 24 units available - 1.297,00 €
!["Solaia" Toscana IGT 2021 <br>3 bottles in OWC]()
2,25 l · 576,44 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
Limitation of 14 articles per customerstored air-conditioned2 units available
Customers who bought this product also bought:
- 389,00 €
!["Tignanello" Toscana IGT 2020 <br>MAGNUM in OWC]()
1,5 l · 259,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
Limitation of 3 articles per customerstored air-conditioned< 24 units available - 36,00 €
!["Cuvée Royale" Franciacorta DOCG brut]()
0,75 l · 48,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 69,00 €
!["Sosso" Rosso Riserva Colli Orientali del Friuli DOC 2018]()
0,75 l · 92,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available !["Trevìe" Dolcetto d'Alba DOC 2023]()
17,90 €16,99 €0,75 l · 22,65 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








