“Mediaevum” Weißburgunder Alto Adige DOC 2025
Markus Prackwieser Gump Hof | South Tyrol
Markus Prackwieser Gump Hof | Völser Strasse 11 | IT 39050 Völs am Schlern
0,75 l · 23,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
The Gump Hof is situated at the foot of the Schlern, the iconic Dolomite massif to the east of Bolzano, which, with its flat summit, dominates the entire surrounding area. First mentioned in records in 1546 and owned by the Prackwieser family for over 200 years, Markus took over the estate from his father in 2000 – following wine study trips to the Wachau, Burgundy and the Loire Valley, which shaped his approach. The name Mediaevum says it all: the Middle Ages, from the Latin, and thus a commitment to a landscape and a history of viticulture that began long before modern South Tyrol. The vineyards are situated at altitudes of 400 to 500 metres, on calcareous moraines overlying compact quartz porphyry, with a slope gradient of 45 to 55 per cent. Gentle pressing, stainless steel, 8 months on the fine lees.
Fresh and delicate – white peach, pepper, lively acidity, a long finish. An everyday wine that doesn't hide its origins. SUPERIORE.DE
"Fresh orchard fruit mingles with summer flowers and crushed herbs on the nose. Medium-bodied, juicy and fruity, with easy approachable appeal." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Markus Prackwieser Gump Hof
South Tyrol
-
78,00 €
!["Renaissance" Pinot Nero Riserva Alto Adige DOC 2021]()
0,75 l · 104,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping11 units available
Limitation of 6 articles per customerstored air-conditioned11 units available - 19,50 €
!["Mediaevum" Sauvignon Bianco Alto Adige DOC 2025]()
0,75 l · 26,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately !["Mediaevum" Sauvignon Bianco Alto Adige DOC 2024]()
19,50 €17,99 €0,75 l · 23,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping8 units available
stored air-conditioned8 units available- 33,00 €
!["Praesulis" Pinot Nero Alto Adige DOC 2022]()
0,75 l · 44,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 24,00 €
!["Praesulis" Sauvignon Bianco Alto Adige DOC 2024]()
0,75 l · 32,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 29,00 €
!["St. Valentin" Sauvignon Bianco Alto Adige DOC 2025]()
0,75 l · 38,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 48,00 €
!["Renaissance" Sauvignon Bianco Riserva Alto Adige DOC 2022]()
0,75 l · 64,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
Limitation of 6 articles per customerstored air-conditioned< 24 units available - 17,60 €
!["Tradition" Pinot Grigio Alto Adige DOC 2025]()
0,75 l · 23,47 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








