“Mediaevum” Sauvignon Bianco Alto Adige DOC 2025
Markus Prackwieser Gump Hof | South Tyrol
Markus Prackwieser Gump Hof | Völser Strasse 11 | IT 39050 Völs am Schlern
0,75 l · 26,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Where Pinot Blanc ends, Sauvignon begins. At altitudes of 450 to 550 metres, on the steepest slopes at the foot of the Schlern, it grows on espalier vines at a density of 7,500 vines per hectare, on the same limestone moraines over quartz porphyry, but a little higher up and noticeably cooler. This produces a different character: not the gentle delicacy of Pinot Blanc, but tension and density. A vibrant acidity that creates a pull on the palate. Gently pressed, fermented in stainless steel, aged on fine lees for 8 months. The result is a Sauvignon that demonstrates what altitude and porphyry can do for this grape variety.
Bright straw yellow. On the nose: elderflower, citrus, fresh herbs and mineral notes. On the palate, it is dense and precise, with lively acidity and a long, clean finish. There is plenty of excitement in the glass. SUPERIORE.DE
"A fresh, citrusy nose offers a touch of guava alongside green apples and flowers. Medium-bodied, clean and juicy with brisk acidity coming through." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Markus Prackwieser Gump Hof
South Tyrol
-
17,90 €
!["Mediaevum" Weißburgunder Alto Adige DOC 2025]()
0,75 l · 23,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 78,00 €
!["Renaissance" Pinot Nero Riserva Alto Adige DOC 2021]()
0,75 l · 104,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping11 units available
Limitation of 6 articles per customerstored air-conditioned11 units available !["Mediaevum" Sauvignon Bianco Alto Adige DOC 2024]()
19,50 €17,99 €0,75 l · 23,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping8 units available
stored air-conditioned8 units available- 33,00 €
!["Praesulis" Pinot Nero Alto Adige DOC 2022]()
0,75 l · 44,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately




