“Perano” Chianti Classico DOCG 2023
Marchesi Frescobaldi / Tenuta Perano, Tuscany
Tenuta Perano | Strada di San Donato in Perano | IT 53013 Gaiole in Chianti
0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
A brilliant ruby red characterises this Chianti Classico from Tenuta Perano near Gaiole, the Frescobaldi family's first estate in the appellation's historic heartland. The vines grow at an altitude of 500 metres in a natural, south-west-facing amphitheatre that exposes the grapes to the sun evenly. Following fermentation in temperature-controlled stainless steel tanks with carefully managed pumping-over, the Sangiovese – blended with other grape varieties – matures for twelve months in barriques and stainless steel tanks.
On the nose, sour cherry, red and black berries, along with floral notes, black pepper and cloves. On the palate, it is fresh and supple, with pronounced tannins that are still refining. A Chianti Classico that demonstrates the character Sangiovese can develop in the high-altitude vineyards of Gaiole. SUPERIORE.DE
"Black cherries, floral notes, menthol, chocolatey oak and a hint of violet sweets, with a long finish featuring juicy red fruits and blood orange." Decanter
"Perano's 2023 Chianti Classico is a very graceful, delicate wine. Notes of crushed flowers, mint and pipe tobacco complement a core of red-fruit aromas. For Perano, this is a particularly understated, floral style. Silky tannins contribute to the wine's overall approachability and elegant charm." Vinous
"This red wine is full-bodied on the palate, with aromas of cherry, raspberry, redcurrant and minerals. It captivates with its lively acidity and robust, refined tannins, and finishes in a balanced manner with a delicate aftertaste." Wine Spectator
"A restrained wine with aromas of black fruit, flowers, mint and balsamic. Medium-bodied, silky and lightly extracted, with crisp, integrated acidity and a juicy palate. Drink now." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Marchesi Frescobaldi / Tenuta Perano, Tuscany
-
43,00 €
!["Rialzi" Chianti Classico Gran Selezione DOCG 2021]()
0,75 l · 57,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 24,00 €
!["Perano" Chianti Classico Riserva DOCG 2022]()
0,75 l · 32,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 268,00 €
!["Rialzi" Chianti Classico Gran Selezione DOCG 2021 <br>6 bottles in OWC]()
4,5 l · 59,56 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available
Customers who bought this product also bought:
- 9,90 €
!["Castiglioni" Chianti DOCG 2025]()
0,75 l · 13,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 12,90 €
![Pomino Bianco DOC 2025]()
0,75 l · 17,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 14,90 €
!["Nipozzano" Chianti Rufina Riserva DOCG 2023]()
0,75 l · 19,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately






