“Nipozzano Vecchie Viti” Chianti Rufina Riserva DOCG 2023
Marchesi de' Frescobaldi | Tuscany
Castello Nipozzano | Località Nipozzano | IT 50060 Pelago
0,75 l · 26,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
It is not just any wine that is set aside for the Frescobaldi family's newborns: Nipozzano Vecchie Viti is part of a small, family-exclusive selection traditionally set aside for the youngest members of the family, made from the estate's oldest vines, whose roots dig deep into the soil of Nipozzano. These old vineyards, planted with Sangiovese and traditional companion varieties, are situated high above the Arno Valley in Chianti Rufina, where the altitude and the contrast between day and night lend the grapes exceptional concentration and freshness. Fermented naturally in concrete tanks, the wine is then aged for 24 months in wooden barrels before being bottled, allowing its flavours to come together.
An intense ruby red in the glass. Violets and wild rose open the bouquet, followed by red and black berries, a hint of balsamic and citrus, accompanied by elegant spicy notes. On the palate, it is fresh and spicy, supported by well-balanced tannins, with a long, lingering finish. A wine that proves that a vineyard's oldest vines are often its most authentic. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Marchesi de' Frescobaldi
Tuscany
-
14,90 €
!["Nipozzano" Chianti Rufina Riserva DOCG 2023]()
0,75 l · 19,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 59,00 €
!["Mormoreto" Rosso Toscana IGT 2022]()
0,75 l · 78,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 364,00 €
!["Mormoreto" Rosso Toscana IGT 2022 <br>6 bottles in OWC]()
4,5 l · 80,89 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available - 44,00 €
!["Vigna Montesodi" Chianti Rufina Riserva DOCG 2022]()
0,75 l · 58,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately




