“Nipozzano” Chianti Rufina Riserva DOCG 2023
Marchesi Frescobaldi / Castello Nipozzano, Tuscany
Castello Nipozzano | Località Nipozzano | IT 50060 Pelago
0,75 l · 19,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Nipozzano Riserva is the most famous wine from the Frescobaldi estate of the same name in Chianti Rufina, high above the Arno Valley to the north-east of Florence. Sangiovese, blended with selected partner grape varieties, is destemmed and fermented spontaneously in temperature-controlled stainless steel tanks; malolactic fermentation also takes place in steel. At the end of the year, the wine is transferred to barriques for several months, after which it continues to mature in the bottle.
In the glass, it is a bright, lively ruby red, with floral notes and delicate red fruit, accompanied by nutmeg and clove. On the finish, coffee and roasted notes emerge with a balsamic freshness, whilst the tannins are dense but never coarse. A Chianti Rufina that demonstrates why Nipozzano has been regarded as the flagship of the appellation for generations. SUPERIORE.DE
"This red wine, which is rather reminiscent of Cabernet or Merlot, captivates with its dark, intense aromas and flavours of blackcurrants, blackberries, iron and wild herbs. It is well-balanced and long-lasting, with fine-grained tannins. I like it, even if it is atypical." Wine Spectator
"The 2023 Chianti Rufina Riserva is soft, fruity and easy to like. Pipe tobacco, cedar, mint, dried flowers and orange peel open nicely in the bouquet. Medium in body, with a good bit of development, the Riserva looks like a wine to drink over the next few years." Vinous
"An intense and multi-layered wine with a dark and broodingcharacter, a vermouth-like, spicy complexity, and notes of cinchona bark, tree bark and dark cherries. Medium-bodied, firm and velvety with clove aromas, a vigorous acidity and a dense depth. Youthful and robust, yet well-balanced. Suitable for immediate enjoyment or for ageing." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Marchesi Frescobaldi / Castello Nipozzano, Tuscany
-
59,00 €
!["Mormoreto" Rosso Toscana IGT 2022]()
0,75 l · 78,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 364,00 €
!["Mormoreto" Rosso Toscana IGT 2022 <br>6 bottles in OWC]()
4,5 l · 80,89 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available - 44,00 €
!["Vigna Montesodi" Chianti Rufina Riserva DOCG 2022]()
0,75 l · 58,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 19,90 €
!["Nipozzano Vecchie Viti" Chianti Rufina Riserva DOCG 2023]()
0,75 l · 26,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 9,90 €
!["Castiglioni" Chianti DOCG 2025]()
0,75 l · 13,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 13,90 €
!["Triusco" Primitivo di Manduria DOC 2023]()
0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 15,90 €
!["Col del Forno" Valdobbiadene Superiore Rive di Refrontolo DOCG 2025 brut]()
0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 12,90 €
![Pomino Bianco DOC 2025]()
0,75 l · 17,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








