“Perano” Chianti Classico Riserva DOCG 2022
Marchesi Frescobaldi / Tenuta Perano, Tuscany
Tenuta Perano | Strada di San Donato in Perano | IT 53013 Gaiole in Chianti
0,75 l · 32,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
The "Riserva" is the ageing category prescribed by the Chianti Classico production regulations, requiring a minimum of 24 months' total ageing, of which at least three months must be spent in the bottle. At Tenuta Perano near Gaiole, the historic heart of the appellation, the estate has also opted for 24 months in wooden barrels – a choice made by the estate rather than a requirement of the regulations – which gives the Sangiovese and Merlot their elegant, refined character. The vines grow at an altitude of 500 metres, in a natural south-west-facing amphitheatre whose microclimate bestows upon the grapes exceptional ripeness and freshness in equal measure. Selected by hand, the wine ferments in temperature-controlled stainless-steel tanks with frequent pumping over of the cap to ensure complete phenolic extraction, before undergoing 24 months' ageing in wooden barrels followed by a further period in the bottle.
An intense, brilliant ruby red. Blackcurrant, blueberry and sour cherry open the bouquet, followed by sweet hints of violet, clove and pepper, whilst leather and tobacco lend the wine depth. On the palate, it is fresh and dry, supported by firm, pronounced tannins, with red berry flavours lingering on the finish. A Riserva that proves Perano can do both: power and restraint. SUPERIORE.DE
"A rich and intense wine with aromas of ripe, almost jam-like raspberries, red cherries, violets, crushed roses, subtle spices and tobacco. Medium-bodied, lively and firm, with firm, chalky tannins that are well balanced by supple fruit. Suitable for drinking now or for ageing." James Suckling
"Full-bodied and concentrated, with aromas of black cherry, blackberry, plum and iron. A hint of wild rosemary shines through in the long-lasting finish. Excellent length." Wine Spectator
"The 2022 Chianti Classico Riserva is a serious wine from the Frescobaldi family's Perano estate. Dark and ample in feel, the Riserva captures all the textural richness that is such an integral part of what this sector in Chianti Classico is all about. Blue/purplish fruit, lavender, cloves and blood orange all build through the mid-palate and into the dramatic, large-scaled finish." Vinous
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Marchesi Frescobaldi / Tenuta Perano, Tuscany
-
15,90 €
!["Perano" Chianti Classico DOCG 2023]()
0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 43,00 €
!["Rialzi" Chianti Classico Gran Selezione DOCG 2021]()
0,75 l · 57,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 268,00 €
!["Rialzi" Chianti Classico Gran Selezione DOCG 2021 <br>6 bottles in OWC]()
4,5 l · 59,56 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available



