“700” Spumante Metodo Classico VSQ 2021 brut
Cusumano | Tenuta Ficuzza | Sicily
Cusumano S.r.l. | SS 113 Km 307 | Contrada San Carlo | IT 90047 Partinico
0,75 l · 33,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
700 is not just a number, but a promise: At an altitude of exactly 700 metres, in the cool Tenuta Ficuzza not far from Palermo, the grapes grow for a Sicilian sparkling wine that tells the story of its terroir in a dazzlingly fine form. The high altitude, calcareous soils and significant day-night fluctuations create ideal conditions for the grapes to ripen perfectly – chardonnay and Pinot Nero – before they are refined in classic bottle fermentation to create an Etna sparkling wine with character. After the first fermentation in stainless steel tanks, the wine matures on the lees for around 36 months. It is disgorged without dosage, which further emphasises its dry elegance and purist style.
Straw yellow in the glass with a fine, persistent perlage. Apple, lemon zest, almond blossom, fresh yeast and a hint of salt stone on the nose, crystal clear and animating. Dry and taut on the palate, with fine acidity, mineral depth and elegant mousseux. The 700 is not a loud party sparkling wine, but a subtle and serious Metodo Classico with character, focussed, serious and with a Sicilian soul. A statement sparkling wine that proves that great sparkling wines are also at home in Sicily.
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Cusumano
Tenuta Ficuzza
-
67,00 €
!["Alta Mora Arrigo" Bianco Etna DOC 2022]()
0,75 l · 89,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping7 units available
stored air-conditioned7 units available - 17,90 €
!["Alta Mora" Rosato Etna DOC 2025]()
0,75 l · 23,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 17,90 €
!["Alta Mora" Bianco Etna DOC 2024]()
0,75 l · 23,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping8 units available
stored air-conditioned8 units available - 9,50 €
!["Disueri" Nero d'Avola Sicilia DOC 2024]()
0,75 l · 12,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 38,00 €
!["Alta Mora Guardiola" Rosso Etna DOC 2020]()
0,75 l · 50,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 17,90 €
!["Alta Mora" Rosso Etna DOC 2023]()
0,75 l · 23,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 31,00 €
![Metodo Classico Millesimato Sicilia DOC 2021 brut]()
0,75 l · 41,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 30,00 €
!["Chiarandà" Chardonnay Contessa Entellina Sicilia DOC 2022]()
0,75 l · 40,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available








