“Disueri” Nero d’Avola Sicilia DOC 2024
Cusumano | Sicily
Cusumano S.r.l. | SS 113 Km 307 | Contrada San Carlo | IT 90047 Partinico
0,75 l · 12,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
A Nero d'Avola with style and everyday appeal, made from grapes grown in the province of Caltanissetta (near Lago di Disueri), where clay and limestone soils, combined with significant temperature variations between day and night, lend the wine aromatic depth. In the glass, a rich ruby red with a purplish rim. Aromas of ripe cherries, blueberries, dried herbs and a hint of liquorice. On the palate, it is soft and fruit-forward, with gentle tannins, lively freshness and a smooth, easy-drinking quality. Ageing in stainless steel ensures clarity and varietal character. A very typical and cleanly vinified Nero d'Avola with a Mediterranean character – ideal with pasta, braised vegetables or grilled meat. SUPERIORE.DE
"Attractive, lively and vibrant, with pure fruit at the core. Medium-bodied, yet firm and focused, with a flavorful finish." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Cusumano
Sicily
-
67,00 €
!["Alta Mora Arrigo" Bianco Etna DOC 2022]()
0,75 l · 89,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping7 units available
stored air-conditioned7 units available - 17,90 €
!["Alta Mora" Rosato Etna DOC 2025]()
0,75 l · 23,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 17,90 €
!["Alta Mora" Bianco Etna DOC 2024]()
0,75 l · 23,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 7,90 €
!["Insolia" Bianco Terre Siciliane IGT 2025]()
0,75 l · 10,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 11,50 €
!["Gazzerotta" Nero d'Avola Sicilia DOC 2022]()
0,75 l · 15,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 10,50 €
![Regaleali Nero d'Avola DOC 2023]()
0,75 l · 14,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 13,90 €
!["Ettamiano 1876" Primitivo del Salento IGP 2021]()
0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 12,90 €
!["Liranu" Negroamaro Leverano Superiore DOC 2023]()
0,75 l · 17,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








