“Rialzi” Chianti Classico Gran Selezione DOCG 2021 · 6 bottles in OWC
Marchesi Frescobaldi / Tenuta Perano, Tuscany
Tenuta Perano | Strada di San Donato in Perano | IT 53013 Gaiole in Chianti
4,5 l · 59,56 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
In 2014, Tenuta Perano near Gaiole became the first Frescobaldi estate in Chianti Classico – the appellation's historic heartland, where the family had not previously owned an estate of its own. Rialzi takes its name from the three natural terraces on which it grows, at an altitude of 500 metres and above, in south-west-facing Alberese soils, nestled within a natural amphitheatre of steep slopes. Harvested by hand and selected again in the cellar, the Sangiovese ferments in temperature-controlled stainless-steel tanks with skin contact and gentle pumping over to ensure gentle extraction. This is followed by 24 months in barriques, before a further period in the bottle completes the 36-month ageing process, thereby significantly exceeding the minimum ageing period of 30 months required for the Gran Selezione.
An intense ruby red in the glass. Sour cherry and blackberry meet rosehip, with coffee and tobacco emerging as maturing notes. Full-bodied and warm on the palate, with soft, silky
tannins and a long finish. An impressive Gran Selezione that proves tradition can take root even where a family has only just settled. SUPERIORE.DE
"A bright, deep ruby red. On the nose, it opens up with aromas of ripe redcurrants, cherries, precious woods and damp earth. Elegant on the palate, with delicate minty notes and cassis; it is full-bodied and intricately woven, recurring consistently, with firm structure on final." Falstaff
"The nose is spicy yet well-balanced, with aromas of hot tar, leather and spices, as well as ripe fruit notes of figs and black cherries. On the palate, wild strawberries and raspberries provide sweetness, whilst undertones of citrus and salt contribute a tangy note that ensures balance." Wine Enthusiast
"Full of flavours of cherry, blackberry and orange peel, complemented by notes of tar, iron and wild herbs. Full-bodied yet lively, with spicy oak notes that emerge in the long-lasting finish." Wine Spectator
"The Chianti Classico Gran Selezione Rialzi 2021 captivates with its concentration, richness and power. Aromas of dark fruit, new leather, chocolate, incense and espresso envelop the palate. It is slightly sweeter and fuller-bodied than the Riserva, yet the character of this vineyard in Gaiole still comes through beautifully." Vinous
"A modern Gallo Nero with aromas of vanilla, strawberry ice cream, butter, red cherries and flowers. Super tense on the palate, with a chewy, tight-knit structure, zesty acidity and refined, velvety tannins. Tense yet polished finish." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Marchesi Frescobaldi / Tenuta Perano, Tuscany
-
15,90 €
!["Perano" Chianti Classico DOCG 2023]()
0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 43,00 €
!["Rialzi" Chianti Classico Gran Selezione DOCG 2021]()
0,75 l · 57,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 24,00 €
!["Perano" Chianti Classico Riserva DOCG 2022]()
0,75 l · 32,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately



