“Le Cupole di Trinoro” Rosso Toscana IGT 2022
Tenuta di Trinoro | Tuscany
Vini Franchetti s.r.l. | Via Val d'Orcia 15 | IT 53047 Sarteano
0,75 l · 39,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Every year, Le Cupole offers excellent value. You get a glass full of sunny Tuscany and rich intensity at an affordable price. The wine is packed with black fruits, spices and leather, resulting in a classic bouquet, particularly for a warm corner of Tuscany, off the beaten track, in Sarteano. SUPERIORE.DE
"A sparkling, deep ruby colour with a fine rim. Intense and elegant on the nose, with ripe cherries, cedar wood, leather and cloves on the finish. On the palate, it reveals hearty, sweet fruit and velvety tannins, remaining fresh and juicy right through to the lingering finish." Falstaff
"This blend of 57% Merlot, 26% Cabernet Franc, 11% Cabernet Sauvignon and 6% Petit Verdot offers delightful aromas of dark berries with lovely floral notes. On the palate, it is focused and vertical, with crisp red and black berries and a balsamic undertone that finishes with plenty of spice and a long, bright line of acidity." Decanter
"This is polished and exudes black cherry, blackberry, cedar and sweet spice flavors. Also dense, with a line of tannins leaving a light dusting on the finish." Wine Spectator
"The 2022 Le Cupole is a real stunner. Generous, dense and incredibly expressive, the 2022 fills the palate with an exotic blend of black cherry, espresso, liquorice, mocha and dried flowers. This opulent, full-bodied Tuscan red wine is a real hit." Vinous
"A fresh and lively young Tuscan red wine with blackcurrant and mineral aromas, which give way to a medium to full body with crisp tannins and a lively finish. Creamy texture. Slightly tight on the finish. Trinoro's second wine. Give it time to open up. Best enjoyed after 2026." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Tenuta di Trinoro
Tuscany
-
2.164,00 €
!["Tenuta di Trinoro" Rosso Toscana IGT 2022 <br>6 bottles in OWC]()
4,5 l · 480,89 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
stored air-conditioned1 unit available - 729,00 €
!["Tenuta di Trinoro" Rosso Toscana IGT 2021 <br>MAGNUM in OWC]()
1,5 l · 486,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping6 units available
stored air-conditioned6 units available - 33,00 €
!["Le Cupole di Trinoro" Rosso Toscana IGT 2023]()
0,75 l · 44,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 79,00 €
!["Campo di Magnacosta" Cabernet Franc Toscana IGT 2019]()
0,75 l · 105,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available
Customers who bought this product also bought:
- 24,00 €
!["Crognolo" Rosso Toscana IGT 2022 (BIO)]()
0,75 l · 32,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 23,00 €
![Ribolla Gialla "Delle Mura - Zuc di Volpe" Friuli Colli Orientali DOC 2023]()
0,75 l · 30,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 44,00 €
!["Le Gonnare" Bolgheri Superiore DOC 2022]()
0,75 l · 58,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 43,00 €
!["Monteti" Rosso Toscana IGT 2019]()
0,75 l · 57,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available








