“Asinone” Nobile di Montepulciano DOCG 2022 (BIO)
Poliziano | Tuscany
Az. Agr. Poliziano | Via Fontago 1 | IT 53040 Montepulciano Stazione
0,75 l · 62,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Asinone, which has been bottled separately by the estate since 1983 and is one of the very first recognised single-vineyard wines in Tuscany, is situated on the south-south-west-facing slope between Montepulciano and Torrita di Siena. At an altitude of 380 to 400 metres, the soil consists of blue clay of marine origin, interspersed with pebbles and rich in magnesium and iron: a soil that forces the roots to dig deep and compels the Prugnolo Gentile grapes to concentrate their flavours. The vines are between 30 and 50 years old. Small berries, thick skins – plenty of structure in a small space. And Federico Carletti has consistently steered Asinone away from the barrique aesthetic: it matures for 16 to 18 months in French tonneaux, with the wood providing support rather than dominating.
A deep ruby red with garnet-red highlights. The nose unfolds in layers – dark cherry, blackberry, a hint of sage and ash, underpinned by the characteristic minerality of this soil. On the palate, it offers both energy and depth: ripe fruit, velvety yet distinct tannins, and a vibrant acidity that ties everything together. The finish is long and salty-spicy. SUPERIORE.DE
"A splendid Sangiovese bouquet with notes of red berries, violets, spices and leather; a wonderfully balanced structure of tannins and acidity, followed by great finesse right through to final long final, with fruit and spice in perfect harmony on the aftertaste." Vinum
"Crushed cherries and plums mingle with violets and blood oranges as the 2022 Vino Nobile di Montepulciano Selezione Asinone unfolds in all its splendour in the glass. It is surprisingly juicy and lively, with soft textures and vibrant, ripe aromas of wild berries. Although it has only gentle tannins, it leaves a pleasant inner tension and zesty citrus notes. Don't be put off by the 2022 vintage's distinctive personality – it possesses the balance required for long-term ageing." Vinous
"Cherry and strawberry fruit, eucalyptus and iron flavors mark this tightly wound, lively red. Ends with a solid grip of tannins but also a beam of red fruit and underbrush accents. Pure, vibrant and long." Wine Spectator
"Deep and concentrated, with notes of ripe plums, cherries, crushed walnuts and a hint of sandalwood. On the palate, it is firm and compact, full-bodied and with a taut structure. Well-balanced and persistent, with a long, nutty finish. Made from organically grown grapes. Drink now or keep for ageing." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Poliziano
Tuscany
-
19,90 €
!["In Violas" Merlot Cortona DOC 2021 (BIO)]()
0,75 l · 26,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 15,90 €
!["Fiori Rossi" Rosso di Montepulciano DOC 2024 (BIO)]()
0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 66,00 €
!["Mandrone di Lohsa" Cabernet Maremma Toscana DOC 2021 <br>MAGNUM]()
1,5 l · 44,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping4 units available
stored air-conditioned4 units available - 197,00 €
!["Pieve Caggiole" Nobile di Montepulciano DOCG 2021 (BIO) <br>MAGNUM in OWC]()
1,5 l · 131,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
stored air-conditioned1 unit available
Customers who bought this product also bought:
- 9,70 €
!["Casal di Serra" Verdicchio dei Castelli di Jesi Classico Superiore DOC 2025 (BIO)]()
0,75 l · 12,93 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 9,90 €
!["Fonte del Re" Lacrima Morro d'Alba DOC 2023]()
0,75 l · 13,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 23,00 €
![Nebbiolo Langhe DOC 2024]()
0,75 l · 30,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 16,90 €
!["Tenuta S. Alfonso" Chianti Classico DOCG 2023]()
0,75 l · 22,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








