Brunello di Montalcino “CastelGiocondo” DOCG 2021
Marchesi Frescobaldi / Tenuta CastelGiocondo | Tuscany
Tenuta CastelGiocondo | Località CastelGiocondo | IT 53024 Montalcino
0,75 l · 61,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
CastelGiocondo is one of the great, historic estates in the Montalcino appellation, situated to the south-west of the town. The estate's origins date back to a fortress built in 1100, which once secured the road from the coast to Siena, long before wine was ever considered in this area. At an altitude of around 300 metres, the vines grow in three fundamentally different soil types – galestro, clay and Pliocene sand – whose interplay gives the wine its complexity, as each plot contributes its own distinctive character to the cuvée.
Carefully sorted on the sorting table, the Sangiovese ferments in temperature-controlled stainless steel tanks, with frequent pumping over during the early stages, before ageing in oak and a further period of maturation in the bottle, as required by the appellation.
A deep, luminous ruby red. Sweet violets and wild rose blend with wild berries, accompanied by star anise, black and white pepper, tea leaves, tobacco and coffee beans, with a slightly balsamic finish and a hint of liquorice. On the palate, it is fresh and round, supported by ripe, never aggressive tannins, with a very long, lingering finish. A Brunello that brings together the full range of its terroirs in a single glass. SUPERIORE.DE
"A shimmering ruby red with violet highlights. Fruity on the nose, reminiscent of hibiscus and cherries, with floral notes in the background. Fresh on the palate with a firm acidity, a compact tannin structure, well-integrated, and final powerful, warm final." Falstaff
"A multifaceted bouquet, fruity, floral and balsamic; linear on the palate with fine-grained tannins, enlivened by crisp acidity; the lingering berry finish also captivates with its freshness." Vinum
"Full-bodied and velvety notes of fig, sultanas, dark chocolate, smoky oak and a hint of quinine, with a long finish featuring cedarwood." Decanter
"This wine has moved away from a rather concentrated style and instead focuses on freshness and primary fruit flavours. This vintage captivates with notes of black cherry and dark redcurrant, complemented by smoky notes, orange peel and a hint of rose." Wine Advocate
"Aromas of black cherry and blackcurrant characterise this intense red wine, whilst hints of iron and wild herbs add further complexity. Well-balanced and lively, with powerful tannins that underpin the long finish. The style is rather modern, with the emphasis on lively fruit flavours." Wine Spectator
"The 2021 Brunello di Montalcino Castelgiocondo unfolds in the glass with a lively blend of crushed raspberries and cherries, a hint of allspice and candied rose. It is elegant on the palate, silky and supple, with enticing acidity and a dominant core of ripe red fruit that gives it real punch. The finish is firm and long, powerful with fine-grained tannins and a subtle citrus note that tingles on the cheeks. This fine Brunello is perfect for cellaring." Vinous
"Very appealing aromas of red cherries, mushrooms and flowers give way to a medium-bodied wine with firm, well-integrated tannins and a lively, subtle, fruity finish. A delightful young Brunello that you can enjoy now or lay down for many years to come." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Marchesi Frescobaldi / Tenuta CastelGiocondo
Tuscany
-
399,00 €
!["Lamaione" Rosso Toscana IGT 2022 <br>6 bottles in OWC]()
4,5 l · 88,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available - 65,00 €
!["Lamaione" Rosso Toscana IGT 2022]()
0,75 l · 86,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 325,00 €
![Brunello di Montalcino "Vigna Ripe al Convento" Riserva DOCG 2019 <br>3 bottles in OWC]()
2,25 l · 144,44 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping4 units available
stored air-conditioned4 units available - 21,00 €
!["Campo ai Sassi" Rosso di Montalcino DOC 2024]()
0,75 l · 28,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately




