“Campo ai Sassi” Rosso di Montalcino DOC 2024
Marchesi Frescobaldi / Tenuta CastelGiocondo | Tuscany
Tenuta CastelGiocondo | Località CastelGiocondo | IT 53024 Montalcino
0,75 l · 28,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Campo ai Sassi takes its name from the stony soils that lend CastelGiocondo's Sangiovese its character. Anyone wishing to discover the flavour of the terroir of this great Brunello estate without having to wait years for the wine to mature will find a youthful, carefree answer here. The vines grow in the broodingsoils of the estate, situated south-west of Montalcino, which lend the Sangiovese its fruitiness and elegance. After fermentation in temperature-controlled stainless-steel tanks, with careful punching down to ensure gentle extraction, the wine matures in oak barrels before taking on its final form in the bottle.
A bright, deep ruby red. Notes of rose and violet blend with red and black berries, complemented by a hint of bergamot and a spicy edge. Remarkably well-balanced on the palate, with supple tannins and a lively acidity, finishing with floral and fruity notes. A Rosso di Montalcino that shows us that light-heartedness and depth are not mutually exclusive. SUPERIORE.DE
"Fresh and floral, full of roses, violets and a whiff of geraniums, alongside black pepper and red currants. Light- to medium-bodied with crisp, tart acidity, this has firm, chalky tannins and a direct, bony finish. Drink now." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Marchesi Frescobaldi / Tenuta CastelGiocondo
Tuscany
-
399,00 €
!["Lamaione" Rosso Toscana IGT 2022 <br>6 bottles in OWC]()
4,5 l · 88,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available - 65,00 €
!["Lamaione" Rosso Toscana IGT 2022]()
0,75 l · 86,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 46,00 €
![Brunello di Montalcino "CastelGiocondo" DOCG 2021]()
0,75 l · 61,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 325,00 €
![Brunello di Montalcino "Vigna Ripe al Convento" Riserva DOCG 2019 <br>3 bottles in OWC]()
2,25 l · 144,44 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping4 units available
stored air-conditioned4 units available




