Brunello di Montalcino “Ugolaia” DOCG 2020
Lisini | Tuscany
Az. Agr. Lisini Podere Casanova | Sant'Angelo in Colle | IT 53024 Montalcino
0,75 l · 112,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Ugolaia is a name that carries weight in Montalcino. The vineyard is situated in the classic Sesta area, facing south-west, on one of the sunniest and best-ventilated plots on the entire estate – and it embodies a tradition that Lisini takes to heart: The estate's 'veterans' – those most experienced staff members who have known the estate for decades – graft premium cuttings from the estate's own massalselection onto wild rootstocks by hand. No clonal selection from a catalogue, no technological shortcuts – just knowledge passed down from person to person, vintage after vintage.
According to Lisini, the grapes from this vineyard have a distinctive character, good skin integrity and exceptional concentration in the pulp. Fermentation takes place in small barrels of 6 to 15 hectolitres – a vinification process akin to microvinification, which allows the vineyard’s specific character to shine through to the full. This is followed by 48 months’ ageing in large Slavonian oak barrels. Produced only in exceptional vintages.
2020 was warm and bountiful – a year that gave the Ugolaia what its south-west-facing aspect brings out best: depth of sunshine, ripe fruit and richness. And yet the Ugolaia remains what it always is: Lisini's sunniest, most approachable expression – in contrast to the Riserva, which has greater depth, the Ugolaia showcases the radiant, generous side of this terroir. Intense garnet red. On the nose, Marasca cherry, dark berries, violets, balsamic herbs, a hint of tobacco and earth – elegant and of great aromatic depth. On the palate, it is precise and full-bodied, with silky tannins, balanced freshness and a long, mineral and spicy final. No 'Riserva' label – but the heart of a cru. SUPERIORE.DE
"Little on the nose, showing youthful restraint. Plenty of juice and body on the palate, a generous, powerful and spirited Brunello with tremendous intensity; long, penetrating and concentrated, with substantial tannins, yet also immense extract sweetness and full-bodied richness. Powerful, captivating structure." Weinwisser
"Rich notes of dried cherries and berries with a hint of kirsch, toffee and earthy flavours. Almost full-bodied with chewy tannins and a firm, juicy finish. It needs a little time for the tannins to soften." James Suckling
"The Lisini 2020 Brunello di Montalcino Ugolaia displays notes of dark cherries and blackcurrants with a certain brilliance that I distinctly associate with this vintage. The finish reveals spicy notes and hints of white pepper and liquorice." Wine Advocate
"There are notes of dried strawberry blossoms and leather. Firm, dense tannins blend with lush, exotic red fruits. This full-bodied and well-structured Brunello has great depth and complexity." Decanter
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Lisini
Tuscany
-
82,00 €
![Brunello di Montalcino Riserva DOCG 2020]()
0,75 l · 109,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 14,50 €
!["San Biagio" Rosso Toscano IGT 2023]()
0,75 l · 19,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately ![Rosso di Montalcino DOC 2023]()
22,00 €19,99 €0,75 l · 26,65 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately- 56,00 €
![Brunello di Montalcino DOCG 2021]()
0,75 l · 74,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 56,00 €
![Brunello di Montalcino "La Casa" DOCG 2021]()
0,75 l · 74,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 15,70 €
!["La Rivetta 120" Prosecco Spumante di Valdobbiadene Superiore DOCG extra brut]()
0,75 l · 20,93 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 11,90 €
!["La Luna e i Falò" Barbera d'Asti Superiore DOCG 2023]()
0,75 l · 15,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately !["Le Cupole di Trinoro" Rosso Toscana IGT 2022]()
33,00 €29,99 €0,75 l · 39,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








