Brunello di Montalcino “Vigna Ripe al Convento” Riserva DOCG 2019
Marchesi Frescobaldi / Tenuta CastelGiocondo | Tuscany
Tenuta CastelGiocondo | Località CastelGiocondo | IT 53024 Montalcino
0,75 l · 140,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
On the CastelGiocondo label, a condottiero is depicted on horseback: Guidoriccio da Fogliano, the figure from Simone Martini's famous fresco in Siena's Palazzo Pubblico, who once led the siege of Montemassi Castle. For the Frescobaldi family, this image marks the beginning of their centuries-long adventure with wine. The estate itself dates back to a fortress built in 1100, whose origins lie far before the start of modern viticulture.
The grapes for Ripe al Convento grow on the highest hills of the estate, where wine was already being produced as far back as the 19th century: 450 metres above sea level, on south-facing slate and marl soils, which lend the Sangiovese here a rare concentration. Harvested by hand and selected grape by grape, the wine ferments in temperature-controlled stainless-steel tanks with frequent pumping over in the early stages, before maturing in wood. It is only released in the sixth year after harvest, following the maturation period prescribed for the Riserva and further bottle ageing.
In 2019, the Consorzio rated this a five-star vintage, and the wine impressively demonstrates its class: a brilliant ruby red, with notes of wild rose and violet, followed by redcurrant, blueberry and pomegranate. Subtle spice and elegant tertiary notes lend further depth. Long and persistent on the palate, with a dense, superbly integrated tannin structure. A Brunello that does not hide its origins in the estate's highest vineyards, but celebrates them. SUPERIORE.DE
"A sparkling ruby red with shimmering edges. Playful on the nose with plenty of fruit – cherry and redcurrant – as well as lavender, violet and mint. On the palate, it is equally fruit-driven, building up slowly, with plenty of juiciness, ripe tannins, lively acidity and final lingering, spicy final." Falstaff
"Crushed plums and minty herbs give way to notes of white pepper and tobacco as the 2019 Brunello di Montalcino Ripe al Convento comes to life in the glass. It washes over the palate with an electrifying wave of tart wild berries and tangy citrus fruits, whilst crisp mineral notes build towards the finish. It is rich in tannins yet dramatically long on the palate, with a powerful note of primary fruit perfectly balanced by a hint of residual acidity. For best results, this powerhouse should be cellared." Vinous
"Intense aromas of lush, dark, blackberry-like berries are complemented by rich yet fine-grained tannins. These are full-bodied and display a youthful firmness, yet never come across as harsh. A well-integrated acidity gently perches on the palate. Hearty and structured, this wine lingers with notes of cocoa and a hint of rust." Decanter
"A lively, fruity wine with beguiling, pure and ripe notes of red cherries and camphor, underscored by a floral bouquet. A robust attack. Full-bodied, with lush, supple fruit, good concentration, velvety tannins and well-integrated acidity. A toasty, sweet tobacco finish. Ready to drink now, but will gain in complexity with further bottle ageing." James Suckling
"Cherry, raspberry, plum and floral aromas and flavors are the hallmarks of this silky yet solidly built red. Comes together nicely on the persistent aftertaste, where mineral and wild herb accents emerge. Offers terrific balance, freshness and harmony." Wine Spectator
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Marchesi Frescobaldi / Tenuta CastelGiocondo
Tuscany
-
399,00 €
!["Lamaione" Rosso Toscana IGT 2022 <br>6 bottles in OWC]()
4,5 l · 88,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available - 65,00 €
!["Lamaione" Rosso Toscana IGT 2022]()
0,75 l · 86,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 46,00 €
![Brunello di Montalcino "CastelGiocondo" DOCG 2021]()
0,75 l · 61,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 325,00 €
![Brunello di Montalcino "Vigna Ripe al Convento" Riserva DOCG 2019 <br>3 bottles in OWC]()
2,25 l · 144,44 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping4 units available
stored air-conditioned4 units available




