“Castello Fonterutoli” Chianti Classico Gran Selezione Castellina DOCG 2022
Castello di Fonterutoli | Tuscany
Marchesi Mazzei S.p.A. Agr. | V. Ottone III di Sassonia 5 | IT 53011 Castellina
0,75 l · 52,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
Historically, the vineyards of Castello di Fonterutoli are situated in the territories of three neighbouring municipalities within the Chianti Classico region: Castellina in Chianti, Castelnuovo Berardenga and Radda in Chianti. With the 2017 vintage, the Mazzei family vinified all three major vineyards separately as Chianti Classico Gran Selezione for the first time, in order to reflect the diversity of the terroir: Castello di Fonterutoli, Vicoregio 36 and Badiola.
Castello di Fonterutoli is sourced from 11 different plots at altitudes of 420–510 metres around the hamlet of Fonterutoli in Castellina in Chianti. It is, so to speak, the estate's 'Château' and, at the same time, its oldest cru; it was first produced in 1995 as the predecessor to today's Gran Selezione. It boasts a rich colour and a distinct aroma of blackberries, cherries, violets and flowers, with a hint of nougat. This full-bodied Castello Fonterutoli captivates with its beguiling sweetness of extract and polished tannins. The intense and concentrated flavour enchants the senses. The long final is full of elegance. SUPERIORE.DE
"Brilliant raspberry aromas, followed by hints of violets and a touch of toasty notes; the attack is fresh and juicy, with fine-grained tannins supported by a delicious acidity, and the finish features notes of fresh stone fruit. Polished and long." Vinum
"Resin and vanilla aromas dominate the nose, while blackberry and black cherry flavors struggle to be heard. There's a sense of elegance, but the new oak needs to be absorbed. Offers fine length. Though this is dense, its tannins aren't over the top." Wine Spectator
"The Gran Selezione, the Mazzei family's flagship wine, is sourced from selected plots around the estate in the historic village of Fonterutoli. The 2022 vintage captivates from the very first sip with its seductive and self-assured character, evolving from toasty top notes into sandalwood, cinnamon and mace. On the palate, it displays a youthful vibrancy with lush notes of dark cherries and plums. The woody, spicy notes are well integrated and harmonise beautifully with the darker, earthy nuances. A wonderfully juicy acidity is just the thing to balance the dry, firm tannins. An appetising kick on the finish gets the salivary glands working overtime, before the wine finishes with a hint of tarragon." Decanter
"Bright, intense black cherry notes are enhanced by hints of graphite and violets in a very fresh style. Silky and lively on the medium-bodied palate, which reveals ripe, exceptionally precise tannins that are tight and firm, yet well-balanced." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Castello di Fonterutoli
Tuscany
-
17,90 €
![Chianti Classico DOCG 2024]()
0,75 l · 23,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 57,00 €
!["Badiòla" Chianti Classico Gran Selezione DOCG 2020]()
0,75 l · 76,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 103,00 €
!["Siepi 30 anni" Rosso Toscana IGT 2022]()
0,75 l · 137,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 489,00 €
!["Siepi" Rosso Toscana IGT 2023 <br>Double MAGNUM in OWC]()
3 l · 163,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping4 units available
stored air-conditioned4 units available
Customers who bought this product also bought:
- 56,00 €
!["Vicoregio 36" Chianti Classico Gran Selezione Castelnuovo Berardenga DOCG 2022]()
0,75 l · 74,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 57,00 €
!["Vicoregio 36" Chianti Classico Gran Selezione DOCG 2020]()
0,75 l · 76,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 22,00 €
!["Bramito della Sala" Chardonnay Umbria IGT 2025]()
0,75 l · 29,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 32,00 €
!["L'Albereta" Vernaccia di San Gimignano Riserva DOCG 2023 (BIO)]()
0,75 l · 42,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








