“Contrade Nuove” Etna Rosso DOC 2022
Giovanni Rosso | Montedolce | Sicily
Azienda Agricola Giovanni Rosso | Via Roddino 10/1 | IT 12050 Serralunga d’Alba
0,75 l · 26,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
What Carricante is to white wines, Nerello Mascalese is to reds on Mount Etna: a grape variety shaped more distinctly by this terroir than by any other in the world. Thin-skinned, light in colour, low in tannins – fragile at first glance. At second glance: precise to the very core. The younger Nerello Mascalese vines of Contrada Montedolce form the basis of the Contrade Nuove – direct, approachable, with the freshness that the north-facing slope climate at 730 to 750 metres almost inevitably produces. The warm summer of 2022 gave the wine a little more texture and dark fruit than usual – the timely autumn rain preserved its freshness. Davide Rosso vinifies using a modular approach that is unusual by Etna standards: amphorae for oxygen contact, conical oak barrels and stainless steel. This is Giovanni's deliberate strategy to counteract the Nerello's tendency towards reduction without sacrificing fruit and minerality.
In the glass, a bright, luminous ruby red – transparent and vibrant. The nose is delicate and inviting: cherry, strawberry, hibiscus, a hint of bergamot and volcanic ash. On the palate, it is sleek and juicy, with delicate tannins, lively acidity and a clean, salty-mineral finish. Pure Nerello – without compromise. SUPERIORE.DE
"A bright and expressive version, fragrant with oak spice and sandalwood notes that are more subtle on the palate as they weave through the pureed raspberry, warm fig and tarry mineral flavors. Light, supple tannins firm the finish." Wine Spectator
"Crushed raspberries, cranberries and sour cherries create a fruit-driven yet pleasantly tart bouquet as the 2022 Etna Rosso Contrade Nuove opens up in the glass. It combines ripe wild berries with mandarins and spices, all underpinned by a hint of floral lavender. The finish is of medium length and slightly tannic, but leaves a distinct impression with hints of liquorice and blood orange." Vinous
"The 2022 Giovanni Rosso Etna Rosso Contrade Nuove has a slightly fuller body with aromas of dark fruit, which can be attributed to the warm growing conditions on the volcano during the summer. This lovely wine offers notes of light fruit, cherry and crushed roses." Wine Advocate
"Fragrant and graceful, it displays an intense floral bouquet of violets, roses and jasmine, as well as blood oranges and strawberries, with a hint of marzipan and stony minerality. The attack is soft with plenty of fruit sweetness, full-bodied, with lively flavours and elegant tannins. The finish is crisp and has a long, juicy aftertaste with citrus notes." James Suckling
04.05.2026
Like a cherry juice.
24.03.2026
top
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Giovanni Rosso
Montedolce
-
89,00 €
!["Ester Canale Pietramarina" Bianco Etna DOC 2024]()
0,75 l · 118,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping10 units available
Limitation of 3 articles per customerstored air-conditioned10 units available !["Contrade Nuove" Etna Bianco DOC 2023]()
19,90 €18,99 €0,75 l · 25,32 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately![Etna Bianco DOC 2023]()
32,00 €29,99 €0,75 l · 39,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available- 89,00 €
!["Ester Canale Pietramarina" Bianco Etna DOC 2025]()
0,75 l · 118,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
Limitation of 2 articles per customerstored air-conditioned< 24 units available
Customers who bought this product also bought:
- 18,90 €
!["Bansigu" Rosso Colline Savonesi IGT 2023 (BIO)]()
0,75 l · 25,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available - 35,00 €
![Radici Taurasi DOCG 2019]()
0,75 l · 46,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 24,00 €
![Etna Rosso DOC 2024 (BIO)]()
0,75 l · 32,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Limitation of 6 articles per customerstored air-conditionedavailable immediately - 11,90 €
!["Duca Sanfelice" Cirò Rosso Classico Superiore Riserva DOC 2022]()
0,75 l · 15,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








