Nebbiolo Langhe DOC 2024
Giovanni Rosso | Piedmont
Azienda Agricola Giovanni Rosso | Via Roddino 10/1 | IT 12050 Serralunga d’Alba
0,75 l · 25,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
A supple Nebbiolo that bears the unmistakable hallmark of Giovanni Rosso: with its luminous garnet-red colour and ruby-coloured rim, this Langhe Nebbiolo is an elegant companion that truly reflects its terroir. The vines, cultivated using natural methods, are rooted in limestone and clay-rich soils around Serralunga d'Alba. The bouquet reveals delicate notes of violets, red wild berries, white roses and a hint of dried herbs – wonderfully balanced between freshness and depth. On the palate, it displays a fine, supple body: lively acidity, soft tannins and a subtle mineral thread that accompanies the finish with clarity and elegance. A young Nebbiolo with youthful agility and plenty of charm – a vibrant expression of the terroir in its youthful form. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Giovanni Rosso
Piedmont
-
!["Donna Margherita" Barbera d'Alba DOC 2023]()
15,90 €14,99 €0,75 l · 19,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 15,90 €
!["Donna Margherita" Barbera d'Alba DOC 2025]()
0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 38,00 €
![Barolo DOCG 2021]()
0,75 l · 50,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 139,00 €
!["Ester Canale" Nebbiolo Langhe DOC 2023]()
0,75 l · 185,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Limitation of 3 articles per customerstored air-conditionedavailable immediately




