“Donna Margherita” Barbera d’Alba DOC 2025
Giovanni Rosso | Piedmont
Azienda Agricola Giovanni Rosso | Via Roddino 10/1 | IT 12050 Serralunga d’Alba
0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
This magnificent Barbera d'Alba was actually created simply to strike a balance between everyday enjoyment and expressiveness – and it also pays homage to Giovanni's great-great-aunt – nuanced, crisp and warm-hearted. In the glass, it glows with an intense ruby red colour. The nose delights with ripe sour cherry, raspberry and a delicate hint of violet, complemented by a touch of orange peel, toasted hazelnut and sweet spicy notes – a fragrant journey into the seductive world of the Barbera grape. On the palate, a juicy, lively fruit structure unfolds, supported by fresh, harmonious acidity and softly integrated tannins. The finish is clean, with a delicate citrus note and floral elegance. A high-quality everyday wine with character and finesse from a renowned estate. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Giovanni Rosso
Piedmont
-
!["Donna Margherita" Barbera d'Alba DOC 2023]()
15,90 €14,99 €0,75 l · 19,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 38,00 €
![Barolo DOCG 2021]()
0,75 l · 50,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 139,00 €
!["Ester Canale" Nebbiolo Langhe DOC 2023]()
0,75 l · 185,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Limitation of 3 articles per customerstored air-conditionedavailable immediately - 18,90 €
![Nebbiolo Langhe DOC 2024]()
0,75 l · 25,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately




