“Ester Canale” Nebbiolo Langhe DOC 2023
Giovanni Rosso | Piedmont
Azienda Agricola Giovanni Rosso | Via Roddino 10/1 | IT 12050 Serralunga d’Alba
0,75 l · 185,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Limitation of 3 articles per customer
Before the name Ester Canale graced a bottle of wine, it belonged to a woman who inherited one of Piedmont's most famous plots: a section of the Vigna Rionda in Serralunga d'Alba, from which her cousin Tommaso Canale once supplied the grapes for Bruno Giacosa's legendary Collina Rionda. Through this circuitous route, part of this vineyard came into the possession of the Rosso family, who have been cultivating vines in Serralunga for over a hundred years. With a good dozen renowned vineyards to his name, including Cerretta, Broglio and Meriame, Davide Rosso took over the estate in 2001, bringing with him a wealth of experience from Burgundy and a keen eye for precision.
In the Vigna Rionda, old vines over seventy years old now stand alongside younger plots, which originate from a mass selection of the original stock and were planted in 2012 and 2013 – it is from these that this Langhe Nebbiolo is produced. The compact, calcareous marl soil of Serralunga, which is harder and richer in iron than that of La Morra, imparts the Nebbiolo with its characteristic power and firmness. The single-varietal Nebbiolo matures for twelve months in 25-hectolitre French oak barrels, made from timber felled in the Forest of Fontainebleau, before being bottled: large enough to preserve the fruit and floral notes, rather than masking them with woody flavours.
A delicate rose-petal red in the glass. On the nose, wild rose and iris unfold, accompanied by dried herbs and a hint of sandalwood, whilst on the palate, ripe cherry and fine, well-integrated tannins create a sense of tension, supported by lively acidity. An extremely rare Nebbiolo that does not shy away from the greatness of its origins, but reveals it with quiet confidence. SUPERIORE.DE
"An intense violet colour blends with balsamic notes of rosemary and sage. These floral notes characterise the medium-bodied palate. The wine is firm yet elegant and brims with sweet red berries. In the background, hints of sandalwood and tobacco shine through." Decanter
"Warm strawberries, rosebuds and sweet herbs unfold on the nose with vibrancy and crystal-clear clarity; on the palate, they are followed by a medley of red fruits and tart blackberries, which seem to float rather than settle, whilst elegant tannins roll across the palate with such ease that one hardly notices how they do all the work. This wine occupies a place all of its own in this region." Wine Enthusiast
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Giovanni Rosso
Piedmont
-
!["Donna Margherita" Barbera d'Alba DOC 2023]()
15,90 €14,99 €0,75 l · 19,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 15,90 €
!["Donna Margherita" Barbera d'Alba DOC 2025]()
0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 38,00 €
![Barolo DOCG 2021]()
0,75 l · 50,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 18,90 €
![Nebbiolo Langhe DOC 2024]()
0,75 l · 25,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately




