Arneis Roero DOCG 2025
Giovanni Rosso | Piedmont
Azienda Agricola Giovanni Rosso | Via Roddino 10/1 | IT 12050 Serralunga d’Alba
0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
A radiant expression of Piedmont's white wine tradition: this Roero Arneis presents itself in a delicate pale straw-yellow colour with subtle greenish highlights. The bouquet unfolds with floral notes of hawthorn and chamomile, accompanied by sun-ripened stone fruits such as peach and yellow apple, underpinned by a hint of almond – elegant, harmonious and full of invigorating vitality. On the palate, freshness combines with structure: a lively, citrus-driven acidity underpins a dense, almost silky texture, with a salty minerality on the finish that is typical of the sandy soils of the Roero. The lingering, delicately spicy finish is both elegant and vibrant. A Roero Arneis that combines terroir and finesse – fresh, expressive and with a hint of the exotic. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Giovanni Rosso
Piedmont
-
!["Donna Margherita" Barbera d'Alba DOC 2023]()
15,90 €14,99 €0,75 l · 19,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 15,90 €
!["Donna Margherita" Barbera d'Alba DOC 2025]()
0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 38,00 €
![Barolo DOCG 2021]()
0,75 l · 50,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 139,00 €
!["Ester Canale" Nebbiolo Langhe DOC 2023]()
0,75 l · 185,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Limitation of 3 articles per customerstored air-conditionedavailable immediately




