“Vintage Tunina” Bianco Venezia Giulia IGT 2023
Silvio Jermann | Friuli
Jermann s.r.l. | Loc. Trussio 11 | IT 34070 Dolegna del Collio
0,75 l · 69,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Silvio Jermann was one of the first in Friuli to combine international grape varieties with local ones and to vinify them with Burgundian precision. This blend of Sauvignon, Chardonnay, Ribolla Gialla, Malvasia Istriana and Picolit comes from top-class vineyards near Farra d'Isonzo and Dolegna del Collio, on marl and sandstone soils with a perfect microclimate.
In the glass, it is a brilliant straw-yellow colour with golden highlights. On the nose, it is complex and deep: ripe yellow fruit, dried pineapple, candied citrus notes, chamomile, honey, a hint of vanilla, wet stone and white pepper. On the palate, the wine is structured, full-bodied and, at the same time, astonishingly refined – underpinned by a salty minerality, fresh acidity and a harmonious interplay of the grape varieties. Partial ageing in wood (approx. 11 months) lends the wine texture and depth without weighing it down. The finish leaves a lingering hint of tropical fruit, delicate herbal spice and ripe yellow fruit. Vintage Tunina is not merely a soloist, but an orchestral masterpiece characterised by elegance, tension and enormous ageing potential. A flagship of modern Italian white wine – style-defining, sophisticated and unique. SUPERIORE.DE
"A sparkling straw-yellow colour with bright edges. Subtle notes of candied citrus fruit, a hint of acetone and cold smoke. Surprisingly creamy on the palate with a superb acidity profile. A concentrated finish with great ageing potential." Falstaff
"The Jermann 2023 Vintage Tunina is a cuvée of Chardonnay, Sauvignon, Ribolla Gialla and Malvasia, characterised by a lively, energetic freshness that is reflected in both the bouquet and the sleek mouthfeel. The nose reveals multi-layered complexity, initially unfolding with minty apple and white peach aromas before transitioning into salty, mineral notes and subtle, savoury hints of dried sage and a touch of cinnamon, whilst the palate remains dry and is characterised by strong mineral notes, which shape an edgy, concentrated finish." Wine Advocate
"Fresh floral notes, such as fresh violets and lilac, with hints of melon and red apples on the nose. Medium to full-bodied, with bitter lemon and lime flavours and undertones of walnut and Brazil nut. Also spicy. A delicate finish." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Silvio Jermann
Friuli
-
21,00 €
!["Vinnae" Ribolla Gialla Venezia Giulia IGT 2025]()
0,75 l · 28,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 129,00 €
!["Vintage Tunina" Bianco Venezia Giulia IGT 2023 <br>MAGNUM in gift box]()
1,5 l · 86,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 53,00 €
![Pinot Grigio Friuli DOC 2023 <br>MAGNUM]()
1,5 l · 35,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
stored air-conditioned1 unit available - 49,00 €
!["W.... Dreams ..." Bianco Venezia Giulia IGT 2023]()
0,75 l · 65,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 23,00 €
!["Red Angel" Venezia Giulia IGT 2022]()
0,75 l · 30,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping10 units available
stored air-conditioned10 units available - 84,00 €
!["Ronco della Chiesa" Bianco Collio DOC 2023]()
0,75 l · 112,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 18,50 €
!["I Sistri" Chardonnay Toscana IGT 2023]()
0,75 l · 24,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 39,00 €
![Malvasia Collio DOC 2023]()
0,75 l · 52,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








