“Castello di Brolio” Chianti Classico Gran Selezione Gaiole DOCG 2023
Ricasoli 1141 | Tuscany
Barone Ricasoli S.p.A. Agr. | Cant. d. Cast. di Brolio | IT 53013 Gaiole
0,75 l · 58,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Since summer 2023, Chianti Classico producers have been permitted to include the eleven additional geographical indications (UGA = unità geografiche aggiuntive), introduced in 2021, on the labels of the top-tier Gran Selezione category. For Chianti Classico winegrowers, this is a logical step towards producing wines that reflect the region in which they were made as authentically as possible. And it enables customers to deepen their understanding of the relationship between the wines and their region of origin – a real added value.
The grapes for Ricasoli's classic wine come from a south-facing plot at an ideal altitude of 250 to 450 metres above sea level. Castello di Brolio Gran Selezione is a magnificent wine with great richness and depth. The bouquet is intense, with notes of small red berries, violets and spices. On the palate, one senses precision, structure and freshness. The tannin and acidity structure is well-balanced and promises a long life and an interesting ageing potential. SUPERIORE.DE
"The Chianti Classico Gran Selezione Castello di Brolio 2023 captivates with notes of crushed flowers, sweet red berries, chalk, mint and white pepper. Aromatic and elegant, the Castello di Brolio offers remarkable finesse and plenty of drinking pleasure in the short to medium term." Vinous
"The earthy notes of undergrowth and clay are balanced by aromas of cherry and blackcurrant in this crisp red wine. On the mid-palate, it shows some body, accompanied by hints of vanilla and sweet spices." Wine Spectator
"The Barone Ricasoli 2023 Chianti Classico Gran Selezione Gaiole Castello di Brolio captivates with its alluring intensity, whilst the oak unfolds beautifully, imparting a spicy sweetness, a rich texture and a smoothness. Dark fruit notes dominate, yet a hint of ruby-red cherries lends the wine lightness and radiance." Wine Advocate
"A reductive style focused on fragrance, showing graphite, licorice, bright red cherries and a whiff of eucalyptus and violets. Supple on the palate with ripe tannins, velvety and refreshing. Very typical and long. Drink or hold." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Ricasoli 1141
Tuscany
-
39,00 €
![Vin Santo del Chianti Classico DOC 2014 dolce]()
0,5 l · 78,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available - 119,00 €
!["Casalferro" Rosso Toscana IGT 2019 <br>MAGNUM in gift box]()
1,5 l · 79,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping9 units available
stored air-conditioned9 units available - 19,90 €
!["Rocca Guicciarda" Chianti Classico Riserva DOCG 2022]()
0,75 l · 26,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 364,00 €
!["Colledilà" Chianti Classico Gran Selezione Gaiole DOCG 2023 <br>6 bottles in OWC]()
4,5 l · 80,89 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available




