“Brolio” Chianti Classico Riserva DOCG 2023
Ricasoli 1141 | Tuscany
Barone Ricasoli S.p.A. Agr. | Cant. d. Cast. di Brolio | IT 53013 Gaiole
0,75 l · 29,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Brolio Riserva is the flagship wine of Italy's most historic winery – a wine that, year after year, bears the hallmark of the Ricasoli family whilst capturing the extraordinary diversity of the Brolio terroir. The 100% Sangiovese grapes are sourced from the estate's five distinctive soil types, situated at altitudes of between 280 and 480 metres – a mosaic of terroir comprising sandstone, galestro, alberese, marine and fluvial deposits, which lends the wine exceptional complexity. Following controlled fermentation in stainless-steel tanks with 12 to 16 days' contact with the skins, the wine matures for 18 months in first- and second-use tonneaux before spending a further three months ageing in the bottle.
In the glass, it displays an intense ruby red colour with garnet highlights; the bouquet combines ripe black cherry, spicy notes and an elegant hint of vanilla. On the palate, it unfolds with generous body, supported by silky tannins and lively freshness – a harmonious, multi-layered Chianti Classico that strikes a perfect balance between tradition and international elegance. SUPERIORE.DE
"This red wine is full-bodied and elegant, captivating with aromas of cherry, plum, iron, vanilla and toast. It has a smooth texture, feels juicy on the palate and is characterised by a fine balance. The finish reveals fruity notes and spicy oak undertones." Wine Spectator
"The Chianti Classico Riserva Brolio 2023 captivates with aromas of blackberries, liquorice, cloves and fresh leather. It is a particularly opulent, dense Riserva. Whilst the oak notes are somewhat pronounced, they complement this style well. Soft, rounded edges effortlessly round off the whole experience." Vinous
"Dark cherry, complemented by sweet spicy notes and tobacco, with plenty of smoothness and character." Wine Advocate
"A spicy and classic wine with aromas of graphite, minerals, licorice, restrained black cherries, violets and chalk. Medium-bodied, crisp and tight, with tension, savoriness and velvety tannins. Drink or hold." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Ricasoli 1141
Tuscany
-
44,00 €
!["Castello di Brolio" Chianti Classico Gran Selezione Gaiole DOCG 2023]()
0,75 l · 58,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 39,00 €
![Vin Santo del Chianti Classico DOC 2014 dolce]()
0,5 l · 78,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available - 119,00 €
!["Casalferro" Rosso Toscana IGT 2019 <br>MAGNUM in gift box]()
1,5 l · 79,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping9 units available
stored air-conditioned9 units available - 19,90 €
!["Rocca Guicciarda" Chianti Classico Riserva DOCG 2022]()
0,75 l · 26,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 26,00 €
![Chianti Classico Riserva DOCG 2021 (BIO)]()
0,75 l · 34,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 35,00 €
![Chianti Classico Riserva DOCG 2021 (BIO)]()
0,75 l · 46,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 19,50 €
!["Ser Lapo" Chianti Classico Riserva DOCG 2023]()
0,75 l · 26,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 26,00 €
![Chianti Classico Riserva DOCG 2022]()
0,75 l · 34,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








