“Chimera” Occhio di Pernice Vin Santo del Chianti Classico DOC 2006 · in gift box
Castello di Monsanto | Tuscany
Fatt. Monsanto di Bianchi Fabrizio S.a.r.l. | Via Monsanto 8 | IT 50028 Barberino Tavernelle
0,375 l · 170,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
With the 2006 vintage, Monsanto's Vin Santo was released for the first time as "Occhio di Pernice", meaning it was made from 100% Sangiovese grapes. It is vinified only in the very best years; the grapes are carefully harvested by hand in October and then placed on special racks, where they rest until the start of the following year. After gentle pressing, the must is sealed and ferments in small oak, cherry and chestnut barrels in the Vinsantaia, where it is exposed to seasonal temperature fluctuations.
The Chimera sparkles majestically in the glass with its dark copper hue and garnet-red highlights; the colour of the Sangiovese grape is immediately apparent. The bouquet opens with notes of maple syrup, brown sugar, chocolate and dried plums. On the palate, it is astonishingly light, balanced, graceful and of terrificdepth. An exceptionally compelling and top-class Occhio di Pernice with great ageing potential. SUPERIORE.DE
"An intense Vin Santo with a rich, caramel-like character, offering notes of dried fruit, walnuts, a hint of chocolate and a touch of mushrooms on the nose. Full-bodied and creamy, with great depth and density. It is sweet with a hint of effervescence that refreshes the wine and gives it direction and character at this stage. Nutty and chocolatey on the finish." James Suckling
"The Castello di Monsanto 2006 Vin Santo del Chianti Classico Occhio di Pernice La Chimera has a dark amber colour with ruby and carmine red hues. The freshness of the acidity stands out, giving this wine a wonderful burst of vitality and energy. The bouquet centres on candied fruit, orange marmalade and plum brandy." Wine Advocate
"A lightly cloudy chocolate brown wine, with aromas of bitter citrus peel, mixed herbs and figs, and a palate of cherry-chocolate cookies and rum-soaked raisins, along with an energizing sprinkle of salt and pop of acid." Wine Enthusiast
"The 2006 Vin Santo del Chianti Classico Occhio di Pernice is a wild, exotic wine. Its long time in oak has concentrated the aromas, yet the bright acidity adds a certain freshness – quite remarkable for a sweet wine that is almost 20 years old. Nutmeg, dried flowers, candied figs and tobacco come to the fore in this complex, moderately sweet Vin Santo. This marvellous wine is a time machine in a glass." Vinous
"Aromas of toasted walnut, caramel, burnt sugar and kumquat characterise this complex dessert wine. It has a rather semi-dry mouthfeel, with a touch of sweetness and a hint of Oloroso sherry. Excellent length. Bring along some nuts and cheese." Wine Spectator
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Castello di Monsanto
Tuscany
-
17,90 €
![Chianti Classico DOCG 2024]()
0,75 l · 23,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 13,90 €
!["Monsanto" Rosso Toscano IGT 2022]()
0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 177,00 €
!["Il Poggio" Chianti Classico Gran Selezione DOCG 2020 <br>MAGNUM in OWC]()
1,5 l · 118,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
Limitation of 2 articles per customerstored air-conditioned< 24 units available - 69,00 €
!["Il Poggio" Chianti Classico Gran Selezione DOCG 2021]()
0,75 l · 92,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 43,00 €
!["Animanaturale" Rosso Etna DOC 2022 (BIO)]()
0,75 l · 57,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 39,00 €
![Vin Santo del Chianti Classico DOC 2014 dolce]()
0,5 l · 78,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available - 25,00 €
!["61" Franciacorta DOCG extra brut]()
0,75 l · 33,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 69,00 €
![Vin Santo di Carmignano Riserva DOC 2016 dolce]()
0,375 l · 184,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping9 units available
stored air-conditioned9 units available








