“Avvoltore” Rosso Toscana IGT 2019
Morisfarms | Tuscany
Fattoria Poggetti | Loc. Cura Nuova | IT 58024 Massa Marittima
0,75 l · 57,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping3 units available
Avvoltore is a blend of Sangiovese, Cabernet Sauvignon and Syrah. Powerful and explosive in the glass, it possesses remarkable intensity in all its dimensions, with great fruit and equally impressive tannins. Dark cherry, leather, smoke, tobacco, liquorice and grilled herbs form a virile, imposing Maremma red wine that will need at least a few years to develop its full expressive power. Once again, Morisfarms has done a great job with its flagship wine. SUPERIORE.DE,
"Clear, firm, somewhat smoky and nutty aroma of ripe black and a little red berries with flavours reminiscent of marjoram, partly dried herbs, meaty nuances and a little pepper, tomatoes, sultanas and black olives. Ripe, juicy, slightly warm fruit, youthful, yet crumbly tannins, Mediterranean herbs on the palate, smoke, hints of bacon, pepper and black olives, a little chocolatey wood flavours with notes of candied nuts, persistent on the palate, has power and substance, a little salt in the background, barbecue sauce and sultanas again, very good finish with warm juice and sweetish-tart spice." Wein-Plus
"Ruby red with a dark centre. A nose of currant syrup and figs, also reminiscent of green tea and liquorice. Juicy on the palate, precise and dark fruity, with great tension in the mid-palate, firm pressure and an animating herbal note, good drinking flow, lingering and gentle finish." Falstaff
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Morisfarms
Tuscany
-
11,90 €
![Vermentino Costa Toscana IGT 2025]()
0,75 l · 15,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping7 units available
stored air-conditioned7 units available - 26,00 €
!["Gualtiero" Morellino di Scansano Riserva DOCG 2021]()
0,75 l · 34,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 14,90 €
!["Barbaspinosa" Sangiovese Maremma Toscana DOC 2020]()
0,75 l · 19,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 8,50 €
!["Mandriolo" Rosso Maremma Toscana DOC 2024]()
0,75 l · 11,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 36,00 €
!["Grifi" Rosso Toscana IGT 2021 (BIO)]()
0,75 l · 48,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 35,00 €
!["Villa Donoratico" Rosso Bolgheri DOC 2022]()
0,75 l · 46,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping10 units available
stored air-conditioned10 units available - 49,00 €
![Brunello di Montalcino "Pelagrilli" DOCG 2020]()
0,75 l · 65,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 44,00 €
!["Terra di Monteverro" Toscana IGT 2021 (BIO)]()
0,75 l · 58,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








