“Roncicone” Chianti Classico Gran Selezione Gaiole DOCG 2023
Ricasoli 1141 | Tuscany
Barone Ricasoli S.p.A. Agr. | Cant. d. Cast. di Brolio | IT 53013 Gaiole
0,75 l · 78,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Where vines grow today, the sea once lay: the soils of Roncicone consist of Pliocene marine deposits, interspersed with shell fossils and lignite – a geological archive that was formed here long before the first vine was planted. In 2015, Francesco Ricasoli included this site in his 'Cru' project, which aims to showcase the diversity of the soils around Brolio on a plot-by-plot basis, with each plot telling its own geological story. At an altitude of 320 metres, facing south-east, the vines grow across almost eleven hectares, planted between 1998 and 2000, pure Sangiovese comprising two clones, densely planted at 6,600 vines per hectare, on subsoil that is unusually rich in organic matter for the region. After around two weeks of fermentation and maceration with daily punching down, the wine matures for 22 months inLiters, 30% of which are new, followed by further ageing in bottle before release.
A deep ruby red in the glass. The maritime origins of the soils are clearly evident on the palate, with a salty, mineral note that gives definition to the velvety, supple tannins. Full-bodied and round on the palate, with a long, spicy finish. A Chianti Classico that proves that the legacy of a long-vanished sea is still evident in the glass today. SUPERIORE.DE
"This wine is smooth and expressive, revealing aromas and flavours of cherry, raspberry, flowers and wild rosemary. It is so well-balanced that it is ready to drink now, but will be even better in a year or two. It has a delicate, spicy finish." Wine Spectator
"The 2023 Chianti Classico Gran Selezione Roncicone offers a rather vertical, structured expression of Gaiole. Notes of dark fruit, leather, incense, rose petals and liquorice lend the 2023 vintage plenty of character. It captivates with its remarkable depth and complexity. Allow this wine a few more years in the bottle so that it can fully develop its potential." Vinous
"The Barone Ricasoli 2023 Chianti Classico Gran Selezione Gaiole Roncicone is usually characterised by a clearly defined, distinctive profile marked by pronounced minerality. This mineral character is less pronounced in this opulent and extract-rich vintage, where the ripeness and sweetness of the fruit take centre stage instead. Tobacco and spices frame ripe, sweet tannins, whilst a pleasant freshness keeps the wine well-defined." Wine Advocate
"Restrained and almost austere, showing earthy minerality, dark cherries and smashed roses with stony, smoky notes. Medium- to full-bodied, flavorful and juicy, offering thick, velvety yet savory tannins. Very focused and long. Drink or hold." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Ricasoli 1141
Tuscany
-
44,00 €
!["Castello di Brolio" Chianti Classico Gran Selezione Gaiole DOCG 2023]()
0,75 l · 58,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 39,00 €
![Vin Santo del Chianti Classico DOC 2014 dolce]()
0,5 l · 78,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available - 119,00 €
!["Casalferro" Rosso Toscana IGT 2019 <br>MAGNUM in gift box]()
1,5 l · 79,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping9 units available
stored air-conditioned9 units available - 19,90 €
!["Rocca Guicciarda" Chianti Classico Riserva DOCG 2022]()
0,75 l · 26,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately




