“CeniPrimo” Chianti Classico Gran Selezione Gaiole DOCG 2023
Ricasoli 1141 | Tuscany
Barone Ricasoli S.p.A. Agr. | Cant. d. Cast. di Brolio | IT 53013 Gaiole
0,75 l · 78,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
In the southern Arbia Valley lies one of Brolio's rarest soils: an ancient river terrace dating from the Pliocene and Pleistocene epochs, shaped by water that has long since taken a different course. Francesco Ricasoli also included this site in his Cru project in 2015, through which the estate aims to reveal the character of its Sangiovese plot by plot, moving beyond any generalised narrative about Chianti. The vines are planted at an altitude of 300 metres with a south-west aspect, on silty, clay-rich soils with a low stone content, covering around 6.35 hectares with a high planting density of just under 6,000 vines per hectare, a single-varietal Sangiovese comprising three clones, each of which develops its own distinctive character on this rare terraced soil. After around two weeks of fermentation and maceration with daily punching down, the wine matures for 22 months inLiters, 30% of which are new, before being released following further bottle ageing.
A deep ruby red in the glass. The bouquet is characterised by intense, balsamic notes, underpinned by dark cherry and a hint of Mediterranean herbs. Powerful and full-bodied on the palate, with lively acidity and a long finish. A Chianti Classico that demonstrates how even the most obscure corner of the world can ultimately have the loudest voice. SUPERIORE.DE
"The 2023 Chianti Classico Gran Selezione CeniPrimo is dark, multi-layered and rather enigmatic. Notes of black cherry, leather, sweet spices and a wealth of balsamic aromas blend together. The 2023 vintage is very brooding yet silky in texture, with fine balance and great complexity. The new oak is somewhat pronounced, though this in no way detracts from the pleasure this wine brings." Vinous
"This lively and spicy red wine combines aromas of cherry, blackberry and fiery minerality with a hint of new oak. It is elegant and harmonious, with mineral and fruity notes coming together in the smooth finish. The tannins are well integrated." Wine Spectator
"The Barone Ricasoli 2023 Chianti Classico Gran Selezione Gaiole CeniPrimo is characterised by greater ripeness, density and body, with notes of syrupy blackberry jam, crème de cassis and candied cocktail cherries. Sweet oak lends the wine hints of cinnamon and nutmeg, before it takes on a spicier note on the finish." Wine Advocate
"Layered and spicy with licorice, red cherries, graphite and plenty of violets, alongside earthy balsamic minerality. Medium-bodied, crisp and firm, offering velvety texture and a tight yet chewy finish with juicy depth. Drink or hold." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Ricasoli 1141
Tuscany
-
44,00 €
!["Castello di Brolio" Chianti Classico Gran Selezione Gaiole DOCG 2023]()
0,75 l · 58,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 39,00 €
![Vin Santo del Chianti Classico DOC 2014 dolce]()
0,5 l · 78,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available - 119,00 €
!["Casalferro" Rosso Toscana IGT 2019 <br>MAGNUM in gift box]()
1,5 l · 79,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping9 units available
stored air-conditioned9 units available - 19,90 €
!["Rocca Guicciarda" Chianti Classico Riserva DOCG 2022]()
0,75 l · 26,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately




