“Bòggina B” Trebbiano Toscana IGT 2024 (BIO) · MAGNUM in gift box
Fattoria Petrolo | Tuscany
Petrolo s.a. s.s. | Loc. Petrolo 30 | IT 52021 Bucine
1,5 l · 86,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
Limitation of 6 articles per customer
With the Bòggina B, Petrolo revived an almost forgotten tradition in 2014: the great white wine of the Valdarno, as Tuscany had known it for centuries before red wine came to dominate the region. The wine takes its name from the Bòggina vineyard, where the first Trebbiano vines were planted in the 1970s; below this vineyard, the family has since replanted with the same original clones to ensure the stock for decades to come. The 2024 vintage comes from certified organic cultivation, harvested by hand into crates and sorted on the sorting table. Spontaneously fermented with indigenous yeasts in tonneaux, it matures on the fine lees for over 15 months in specially selected French oak barrels, with bâtonnage that is constant at first and gradually tapers off – the wine remains unfiltered and undisturbed until bottling.
A rich golden-yellow colour in the glass, accompanied by a dense, honey-sweet bouquet of ripe stone fruit, saffron and a hint of elderflower, underpinned by grapefruit freshness and a chalky, salty minerality. Creamy and dense on the palate, with ripe fruit, subtle spice and a long, mineral finish that clearly reflects the months spent on the fine lees. A wine that demonstrates why Bòggina B has long been regarded as one of Tuscany's defining white wines. SUPERIORE.DE
"One of Italy's finest white wines, with aromas of honeysuckle, lavender, chalk, salt and dried lemons, as well as a hint of apples and orange blossom. Medium-bodied, with a firm texture and a racy finish that evolves into notes of lemon and lime with hints of honey and nuts. I love the texture and the long finish. Slightly cloudy, but that's nothing to worry about. Made from vines planted in the 1970s. Drink now or keep for ageing." James Suckling
"The 2024 Boggina B is one of the best wines I have tasted from Petrolo. Aromatic and pliant, with superb persistence, the 2024 dazzles from start to finish. Lemon confit, marzipan, white flowers and mint race across the palate with captivating energy. There's a hint of reduction that adds character, but unlike some vintages that does not dominate." Vinous
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Fattoria Petrolo
Tuscany
-
149,00 €
!["Bòggina C" Sangiovese Val d'Arno di Sopra Riserva DOC 2019 (BIO) <br>MAGNUM in gift box]()
1,5 l · 99,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping6 units available
stored air-conditioned6 units available - 469,00 €
!["Galatrona 30 anni" Merlot Val d'Arno di Sopra DOC 2024 (BIO) <br>Double MAGNUM in OWC]()
3 l · 156,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping9 units available
Limitation of 1 articles per customerstored air-conditioned9 units available - 49,00 €
!["Torrione" Rosso Toscana IGT 2023 <br>MAGNUM in gift box]()
1,5 l · 32,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 57,00 €
!["Bòggina B" Trebbiano Toscana IGT 2024 (BIO)]()
0,75 l · 76,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Limitation of 6 articles per customerstored air-conditionedavailable immediately




