“Bòggina A” Sangiovese Val d’Arno di Sopra DOC 2024 (BIO)
Fattoria Petrolo | Tuscany
Petrolo s.a. s.s. | Loc. Petrolo 30 | IT 52021 Bucine
0,75 l · 58,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
The Bòggina vineyard was planted in 1947 by Gastone Bazzocchi, the grandfather of the family who currently own the estate, making it the estate's oldest vineyard. When Petrolo began bottling its Sangiovese from this plot separately in 2011, the family opted for a vessel that dates back further in Tuscan history than any barrique: the terracotta amphora, crafted according to the tradition of the potters of Impruneta, which traces back to the region's Etruscan heritage. In 300- andLiters, the single-varietal Sangiovese ferments spontaneously with minimal sulphur, with the must punched down by hand rather than pumped. The must remains on the skins for around eight months before the wine matures for a further six months in the same vessel – without wood, but with the slight permeability to oxygen provided by the fired clay, which prevents reduction without robbing the fruit of its character.
A clear, luminous garnet red in the glass, accompanied by an intense bouquet of wild raspberry and subtle spicy notes. On the palate, pronounced, still firm tannins, salty minerality and fruit that is never sweet, but always taut and upright. A Sangiovese that demonstrates that the estate's oldest vineyard also deserves the most distinctive expression. SUPERIORE.DE
"The Boggina A 2024 is made from 100% Sangiovese and aged in amphorae. Crushed flowers, herbs, mint and sweet dried cherries characterise this nuanced red wine. harvestcan look forward to an ethereal wine in which floral and spicy notes take centre stage over primary fruit aromas. The 2024 vintage is lovely and boasts plenty of character. It is an undeniable success for this vintage." Vinous
"A very refined, drinkable red, showing terra-cotta, cedar, hints of chocolate and fresh mushrooms. Light- to medium-bodied with a firm backbone and a fresh, delicious finish. Rejoice in the light color." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Fattoria Petrolo
Tuscany
-
149,00 €
!["Bòggina C" Sangiovese Val d'Arno di Sopra Riserva DOC 2019 (BIO) <br>MAGNUM in gift box]()
1,5 l · 99,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping6 units available
stored air-conditioned6 units available - 469,00 €
!["Galatrona 30 anni" Merlot Val d'Arno di Sopra DOC 2024 (BIO) <br>Double MAGNUM in OWC]()
3 l · 156,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping9 units available
Limitation of 1 articles per customerstored air-conditioned9 units available - 49,00 €
!["Torrione" Rosso Toscana IGT 2023 <br>MAGNUM in gift box]()
1,5 l · 32,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 57,00 €
!["Bòggina B" Trebbiano Toscana IGT 2024 (BIO)]()
0,75 l · 76,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Limitation of 6 articles per customerstored air-conditionedavailable immediately




