“Bòggina A” Sangiovese Val d’Arno di Sopra DOC 2020 (BIO)
Fattoria Petrolo | Tuscany
Petrolo s.a. s.s. | Loc. Petrolo 30 | IT 52021 Bucine
0,75 l · 53,32 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
The A in the name of the Boggina stands for the natural wine aged for about 6 months in terracotta amphorae of 400-600 Liters each, which is bottled in an edition of just 5,000 bottles without further addition of sulphites. Bright, luminous garnet red. The bouquet is ethereal, very delicate and nuanced, with a very precise fragrance interpretation of the Sangiovese grape. Medium-bodied, with a beautiful structure and authentic Sangiovese fruit with a salty vein. The finish is highly drinkable, with silky tannins and a beguiling length. A masterpiece of beauty and elegance. SUPERIORE.DE
"Pure red wine with aromas and flavours of cherry, strawberry, iron, earth and tobacco. Lean and supple in texture, with an elegant profile and a long finish that reflects the fruit and spicy notes." Wine Spectator
"Bright, medium-dense ruby with a slightly pale rim. Very fragrant and appealing nose, of ripe raspberries, fresh plums, plus notes of cinnamon, some cardamom. Firm tannin on the palate, shows good tension, but at the same time seems a bit raw, salty on the final." Falstaff
"The Petrolo 2020 Val d'Arno di Sopra Bòggina A presents the Sangiovese grape with a fresh, concentrated, almost crisp personality. This organic wine opens with aromas of wild strawberries or fragolino, lilac, blood orange and rusty earth. It has an almost shiny or brilliant character. The Bòggina A shows plenty of primary freshness, fine tannins and balanced acidity." Wine Advocate
"Very floral and pretty with aromas of orange peel and cherries that transition into a medium body with lots of tension and brightness. A dusty texture of tannins." James Suckling
"The 2020 Boggina A, 100% Sangiovese vinified and aged in amphora, is possibly the best vintage of this wine I have ever tasted. Finely sculpted and nuanced, the 2020 sizzles with energy. Crushed rocks, red fruit, spice, mint, rose petal and orange peel are all beautifully delineated throughout. Just as important, the 2020 doesn't have any of the awkward aromas and flavors that have penalized some previous editions. Superb." Vinous
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Fattoria Petrolo
Tuscany
-
149,00 €
!["Bòggina C" Sangiovese Val d'Arno di Sopra Riserva DOC 2019 (BIO) <br>MAGNUM in gift box]()
1,5 l · 99,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping4 units available
stored air-conditioned4 units available - 469,00 €
!["Galatrona 30 anni" Merlot Val d'Arno di Sopra DOC 2024 (BIO) <br>Double MAGNUM in OWC]()
3 l · 156,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping9 units available
Limitation of 1 articles per customerstored air-conditioned9 units available - 49,00 €
!["Torrione" Rosso Toscana IGT 2023 <br>MAGNUM in gift box]()
1,5 l · 32,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 57,00 €
!["Bòggina B" Trebbiano Toscana IGT 2024 (BIO)]()
0,75 l · 76,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Limitation of 6 articles per customerstored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 16,90 €
!["Tenuta S. Alfonso" Chianti Classico DOCG 2023]()
0,75 l · 22,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 24,00 €
!["Torrione" Rosso Toscana IGT 2023]()
0,75 l · 32,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 76,00 €
!["Guarnaschelli" Nero d'Avola Sicilia DOC 2021 (BIO)]()
0,75 l · 101,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available - 69,00 €
!["Sultana" Nero d'Avola Sicilia DOC 2021 (BIO)]()
0,75 l · 92,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available








