“Poggio ai Merli” Merlot Toscana IGT 2018
Castellare di Castellina | Tuscany
Castellare di Castellina | Str. Provinc. di Castagnoli 14-15 | IT 53011 Castellina in Chianti
0,75 l · 79,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping10 units available
Poggio ai Merli is a single-varietal Merlot that relies entirely on the terroir of central Tuscany and consistently embodies the Castellare style. Pure, clear, with refinement, elegant and free of fashionable monotony. SUPERIORE.DE
"Intense, rich garnet. In the nose of delicate fragrance of ripe blackberry, some mint and a touch of oak, in the reverberation of varnish. Shows on the palate with rich pressure and gripping course, well-integrated wood supports the drink, rich and slightly salty, currently still young, should spend some more time in the bottle." Falstaff
"A juicy red with lots of ripe-fruit and citrus undertones to the smoked oak. Medium to full body, chewy tannins and a fruity finish. It’s a little disjointed now, so needs a few years to come together. But excellent potential in this pure merlot." James Suckling
"The 2018 Poggio ai Merli is stunning for the way it combines the fruit intensity of Merlot with the structure of Chianti Classico and the vibrancy of the year. What a wine. Inky blue/purplish fruit, grilled herbs, menthol, licorice, black pepper and earthy flavors all race through this deep, potent Merlot from Castellare. Even with all of its intensity, the 2018 retains striking freshness and tons of verve." Vinous
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Castellare di Castellina
Tuscany
-
23,00 €
!["San Niccolo" Vin Santo del Chianti Classico DOC 2019]()
0,375 l · 61,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 99,00 €
!["I Sodi di San Niccolò Edizione 100 anni Veronelli" Toscana IGT 2021]()
0,75 l · 132,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 17,90 €
![Chianti Classico DOCG 2024]()
0,75 l · 23,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 76,00 €
!["I Sodi di San Niccolò 45° vendemmia" Toscana IGT 2022]()
0,75 l · 101,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 79,00 €
![Brunello di Montalcino "Ugolaia" DOCG 2017]()
0,75 l · 105,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping8 units available
stored air-conditioned8 units available - 76,00 €
![Brunello di Montalcino "Vecchie Vigne" DOCG 2017]()
0,75 l · 101,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 76,00 €
!["I Sodi di San Niccolò" Toscana IGT 2021]()
0,75 l · 101,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 33,00 €
!["550" Merlot Toscana IGT 2021 (BIO)]()
0,75 l · 44,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping10 units available
stored air-conditioned10 units available








