“550” Merlot Toscana IGT 2021 (BIO)
Istine | Tuscany
Istine s.s.a. | Via Roma 11 | IT 53017 Radda in Chianti
0,75 l · 44,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping10 units available
From the highest corner of the Vigna Istine (the name 550 refers to the metres above sea level), surrounded by cool woodland, this well-balanced Merlot is vinified in concrete before spending around 15 months in lightly toasted tonnels. Due to the cool location, it is – unusually – harvested after the Sangiovese, allowing it more time to ripen on the vine. The result is a wine with a fine tannin structure and juicy, ripe blue fruits, with a hint of red fruits and some coffee notes, leading to a long, graceful finish. Production amounts to 2,600 bottles per vintage. SUPERIORE.DE
"On the nose, it reveals lush dark and blue fruits, violets and hints of mint, chocolate and spices. The medium- to full-bodied palate is polished and supple, with lively acidity that lends it tension and length." James Suckling
"The organic Istine 2021 Merlot 550 is true to the grape, with the thickness, softness and distinctive texture that only Merlot can deliver. It is nicely fleshed out but not too heavy, with dark fruit, earthy tones and hints of dried herbs and flowers. The vineyard sits at 550 meters in elevation with a northern exposure, on predominantly schistic soils with small amounts of alberese. The wine is fermented in cement vats at controlled temperatures and aged for 12 months in 15-hectoliter tonneaux." Wine Advocate
"The 2021 550 is made from 100% Merlot, grown in the Vigna Istine vineyard in Radda at an altitude of 550 metres. Dark and opulent in the glass, with great vigour, the 2021 captures the full character of the vintage. Blackberry, sage, menthol, liquorice and chocolate are abundant. This magnificent, distinctly Tuscan Merlot hits all the right notes." Vinous
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Istine
Tuscany
-
46,00 €
!["Vigna Cavarchione" Chianti Classico Gran Selezione Gaiole DOCG 2022 (BIO)]()
0,75 l · 61,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 89,00 €
!["Levigne" Chianti Classico Riserva DOCG 2018 (BIO) <br>MAGNUM in OWC]()
1,5 l · 59,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
stored air-conditioned1 unit available - 46,00 €
!["Vigna Casanova dell'Aia" Chianti Classico Gran Selezione Radda DOCG 2021 (BIO)]()
0,75 l · 61,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping11 units available
stored air-conditioned11 units available - 44,00 €
![Chianti Classico DOCG 2022 (BIO) <br>MAGNUM]()
1,5 l · 29,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping4 units available
stored air-conditioned4 units available
Customers who bought this product also bought:
- 69,00 €
!["Collezione Privata" Syrah Toscana IGT 2020]()
0,75 l · 92,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
14,90 €Olio Extra Vergine di Oliva Sicilia IGP 2025 (BIO)
Planeta | Sicily
0,5 l · 29,80 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately- 33,00 €
!["Nerobaronj" Nero d'Avola Terre Siciliane IGT 2019 (BIO)]()
0,75 l · 44,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping11 units available
stored air-conditioned11 units available - 35,00 €
!["Eneo" Rosso Costa Toscana IGT 2022]()
0,75 l · 46,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








