Chianti Classico Riserva DOCG 2023
Castellare di Castellina | Tuscany
Castellare di Castellina | Str. Provinc. di Castagnoli 14-15 | IT 53011 Castellina in Chianti
0,75 l · 37,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
A commitment, not a compromise: whilst other Chianti producers have long since turned to international grape varieties, Castellare di Castellina remains true to the authentic formula. No Cabernet, no Merlot – just Sangioveto and Canaiolo, as tradition dictates. The grapes for this Riserva ripen in a natural amphitheatre near Castellina, on limestone and galestro at an altitude of between 350 and 400 metres. Fifteen months in French oak, followed by a further fifteen in the bottle – enough time to develop character without obscuring the wine's origins.
In the glass, it displays that ruby red which deepens to garnet with age; aromas of violets and red fruit, liquorice and a hint of vanilla. On the palate, it is round and captivating, with tannins that already promise a velvety texture. Each vintage features a different bird on the label – no coincidence, but part of a deliberate plan: this variety of birds reflects the biodiversity in the vineyards. Here, preserving tradition also means preserving nature. SUPERIORE.DE
"The 2023 Chianti Classico Riserva is soft, open-knit and engaging, all of which make it a fine choice for drinking now and over the next handful of years. Sweet red cherry fruit, spice, mint, dried flowers and a kick of orange peel give this mid-weight yet succulent Riserva tons of upfront appeal." Vinous
"This red wine opens with a hint of wild herbs before giving way to a core of notes of fresh cherries, plums, almonds and earth. Well-balanced, juicy and full-bodied, with a long, rich finish." Wine Spectator
"A restrained wine with aromas of red cherries, redcurrants, roses, violets and cherry stones. Lively and elegant, with brilliant, well-integrated acidity, velvety tannins and aromas of cinnamon and cedarwood. A long finish." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Castellare di Castellina
Tuscany
-
23,00 €
!["San Niccolo" Vin Santo del Chianti Classico DOC 2019]()
0,375 l · 61,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 99,00 €
!["I Sodi di San Niccolò Edizione 100 anni Veronelli" Toscana IGT 2021]()
0,75 l · 132,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 17,90 €
![Chianti Classico DOCG 2024]()
0,75 l · 23,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 76,00 €
!["I Sodi di San Niccolò 45° vendemmia" Toscana IGT 2022]()
0,75 l · 101,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 17,90 €
![Chianti Classico DOCG 2024]()
0,75 l · 23,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 18,90 €
!["Cygnus" Rosso Sicilia DOC 2021]()
0,75 l · 25,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping8 units available
stored air-conditioned8 units available - 39,00 €
!["Castello Fonterutoli" Chianti Classico Gran Selezione Castellina DOCG 2022]()
0,75 l · 52,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
stored air-conditioned1 unit available - 42,00 €
![Brunello di Montalcino DOCG 2020]()
0,75 l · 56,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately







