Lagrein Turmhof Alto Adige DOC 2023
Tiefenbrunner Schlosskellerei Turmhof | South Tyrol
Tiefenbrunner / Schlosskellerei Turmhof | Schlossweg 4 Entiklar | IT 39040 Kurtatsch
0,75 l · 25,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Lagrein is the great autochthonous red wine variety of South Tyrol – and at Tiefenbrunner it finds ideal conditions. The grapes come from the slopes of Entiklar and Margreider Leiten, at an altitude of 220 to 350 metres, where limestone gravel soils from moraine deposits provide mineral depth. Some of the vines were planted back in 1967 – experience you can taste. Maceration in stainless steel is followed by malolactic fermentation, after which the wine matures for eight months in large and small wooden barrels. The result: a Lagrein that combines power with elegance.
Deep garnet red with violet reflections in the glass. The nose reveals the characteristic Lagrein bouquet: violets and dark cherries, underpinned by blackberry and a hint of chocolate. Full and round on the palate, with a velvety texture and fine-grained tannins. The invigorating acidity keeps everything in balance and carries the long finish. A red wine with its own character – perfect with grilled or roasted beef, lamb, game or spicy matured hard cheese. SUPERIORE.DE
"Bright ruby red with violet reflections. Ripe blackberry, sour cherry and a hint of black pepper on the nose. On the palate with juicy fruit, ripe tannins and an animating acidity structure, spicy, harmonious final." Falstaff
"A creamy red, with light, supple tannins, plus a dark and juicy mix of blackberry paste, baked lingonberry, light toast, fragrant violet, rosemary and sage notes. Lightly chewy on the well-spiced finish." Wine Spectator
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Tiefenbrunner Schlosskellerei Turmhof
South Tyrol
-
12,70 €
!["Merus" Pinot Bianco Alto Adige DOC 2025]()
0,75 l · 16,93 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 18,90 €
![Chardonnay Turmhof Alto Adige DOC 2023]()
0,75 l · 25,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 85,00 €
!["Vigna Rachtl" Sauvignon Bianco Riserva Alto Adige DOC 2022]()
0,75 l · 113,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
Limitation of 4 articles per customerstored air-conditioned< 24 units available - 22,00 €
![Gewürztraminer Turmhof Alto Adige DOC 2023]()
0,75 l · 29,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 12,90 €
!["Merus" Chardonnay Alto Adige DOC 2025]()
0,75 l · 17,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 23,00 €
!["Vigna Banditella" Rosso di Montalcino DOC 2022 (BIO)]()
0,75 l · 30,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 18,90 €
![Chianti Classico DOCG 2023 (BIO)]()
0,75 l · 25,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 19,90 €
!["Rocca Guicciarda" Chianti Classico Riserva DOCG 2022]()
0,75 l · 26,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








