Etna Rosato DOC 2025
Alberto Graci | Sicily
Az. Agr. Graci | Contrada Arcurìa Passopisciaro | IT 95012 Castiglione di Sicilia
0,75 l · 25,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
A rosé as distinctive as its origins: Alberto Graci's Etna Rosato is more than just a summer wine – it is a bold and refreshing greeting from the volcano. Grown on mineral-rich gravelly soil near Passopisciaro, where Nerello Mascalese, at an altitude of around 600 metres, embodies the temperament of a volcano, this rosé remains consistently clear in expression – a product of tradition, terroir and respect for nature. Its vinification follows the principle of purity – gentle direct pressing, spontaneous fermentation in concrete tanks, and the wine remains on its fine lees for six months, powerful without oak, elegant without exaggeration.
A delicate salmon pink with a shimmering sheen. The nose transports you to a garden full of citrus blossom, raspberry juice and peach skin, overlaid with a light, fresh hint of sea salt. On the palate, this rosé is lively, with a delicate grip, fresh citrus fruit and a subtle mineral structure; the final remains crisp and salty, lingering longer than one might expect. The Etna Rosato is a light-bodied wine with character: delicate, mineral-driven and perfectly balanced in its flavour. A rosé for all the senses. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Alberto Graci
Sicily
-
55,00 €
!["Feudo di Mezzo" Rosso Etna DOC 2024]()
0,75 l · 73,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 29,00 €
!["Idda" Rosato Terre Siciliane IGT 2025]()
0,75 l · 38,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately ![Bianco Arcurìa Etna DOC 2022]()
52,00 €46,99 €0,75 l · 62,65 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately!["Contrada Muganazzi" Bianco Etna DOC 2021]()
53,00 €47,99 €0,75 l · 63,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping7 units available
stored air-conditioned7 units available




