“Torre di Ceparano” Sangiovese di Romagna Superiore Riserva DOC 2020
Fattoria Zerbina | Emilia-Romagna
Fattoria Zerbina S.r.l. | Via Vicchio 11 | IT 48018 Faenza
0,75 l · 17,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping4 units available
A medieval watchtower on the river Marzeno gave this wine its name – and indeed it watches over the boundaries of what Romagna Sangiovese can be. Cristina Geminiani, who took over her grandfather's winery in 1987, has created something here that has nothing to hide from any Tuscan. Her secret: Alberello, the old bush cultivation, planted in densities that are considered insane elsewhere. What grows here is Sangiovese of unusual concentration, complemented by a touch of Merlot and the indigenous Ancellotta. Twelve months in French barriques polish the wine without masking its origins.
Ruby red with violet reflections, amarena cherry and wild berries on the nose, with violets and an earthy depth. Surprisingly elegant on the palate – softer than Chianti, but with that taut structure that the wind moulds over the hills of Marzeno. The price of this wine is almost unfair – to the Tuscan competition. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Fattoria Zerbina
Emilia-Romagna
-
10,90 €
!["Rosa di Ceparano" Rosato Ravenna IGT 2024 (BIO)]()
0,75 l · 14,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping10 units available
stored air-conditioned10 units available - 67,00 €
!["Monografia 3" Sangiovese di Romagna Marzeno Riserva DOC 2018 <br> 0,75l in OWC]()
0,75 l · 89,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 9,90 €
!["Ceregio" Bianco Trebbiano Romagna DOC 2025 (BIO)]()
0,75 l · 13,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 25,00 €
!["Pietramora" Sangiovese di Romagna Superiore Riserva DOC 2018]()
0,75 l · 33,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
stored air-conditioned1 unit available
Customers who bought this product also bought:
- 59,00 €
!["Coltassala" Chianti Classico Gran Selezione Radda DOCG 2021 (BIO)]()
0,75 l · 78,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping4 units available
stored air-conditioned4 units available ![Chianti Classico DOCG 2023]()
17,90 €16,99 €0,75 l · 22,65 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately- 18,90 €
![Chianti Classico DOCG 2023 (BIO)]()
0,75 l · 25,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 11,90 €
!["Duca Sanfelice" Cirò Rosso Classico Superiore Riserva DOC 2022]()
0,75 l · 15,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








