Rosso Montefalco DOC 2022 · MAGNUM in OWC
Arnaldo Caprai | Val di Maggio | Umbria
Arnaldo Caprai s.a. s.r.l. | Loc. Torre di Montefalco | IT 06036 Montefalco
1,5 l · 26,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping9 units available
Caprais Montefalco Rosso is an attractive red made predominantly from Sangiovese with small amounts of Sagrantino and Merlot. The aroma is unmistakably of black cherries and violets. Juicy and playful on the palate, with balanced acidity that enlivens the crisp red berry fruit, which leaves a slight mineral touch towards the end. Plenty of power and freshness, good structure, elegant on the finish. SUPERIORE.DE
"Dark ruby red with a light, purple rim. Fragrant, fresh and fruity nose of crisp blackberries and blueberries, with savoury notes behind. On the palate with a sweet, fruity flavour and firm, spicy tannins, above-average length." Falstaff
"The wildly fresh 2022 Montefalco Rosso rises from the glass with a fragrant blend of wet stones, incense and lavender-flavoured blackberries. It is silky-smooth yet airy, with a texture of pure silk and ripe wild berries accompanied by cooling acidity. Chalky mineral tones and savoury spice linger as the 2022 finishes with powerful length, yet clean and precise. This is a wonderful introduction to the style of Arnaldo Caprai." Vinous
"Violet, thyme and anise notes accent black cherry and wild strawberry fruit flavors in this sleek red, sculpted by fine, taut tannins. Shows good focus on a light- to medium-bodied frame, ending with a lightly chewy finish." Wine Spectator
"Intense wine with aromas of blackberries, herbs and camphor. On the palate, it shows good fruit concentration, a medium body and fleshy tannins with a fairly dry finish and good acidity." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Arnaldo Caprai
Val di Maggio
-
39,00 €
!["Valdimaggio" Sagrantino di Montefalco DOCG 2020]()
0,75 l · 52,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 8,90 €
!["Anima Umbra" Rosso Umbria IGT 2022]()
0,75 l · 11,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 10,90 €
![Bianco Montefalco DOC 2024]()
0,75 l · 14,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 69,00 €
!["25 Anni" Sagrantino di Montefalco DOCG 2021]()
0,75 l · 92,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 45,00 €
!["Sassius" Aglianico Riserva Molise DOC 2017 (BIO)]()
0,75 l · 60,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 37,00 €
!["Vigna Ca' Guicciardi" Inferno Valtellina Superiore DOCG 2020]()
0,75 l · 49,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping10 units available
stored air-conditioned10 units available ![Brunello di Montalcino "La Pieve" DOCG 2018]()
57,00 €49,99 €0,75 l · 66,65 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available- 43,00 €
!["Shàris" Bianco Venezia Giulia IGT 2024 <br>MAGNUM in gift box]()
1,5 l · 28,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping3 units available
stored air-conditioned3 units available








