“Vigna Ca' Guicciardi” Inferno Valtellina Superiore DOCG 2020
Nino Negri | Lombardy
Nino Negri S.p.A. | Via Ghibellini 3 | IT 23030 Chiuro
0,75 l · 49,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping10 units available
The Ca' Guicciardi vineyard takes its name from the farmhouse situated at its centre. This single-vineyard plot is characterised by small, very steep valleys. Impressive rock faces alternate with terraces supported by some of the highest dry stone walls in the Valtellina. The distinctive colour of the rock, which tends towards a quartz-like white, significantly intensifies the sun's heat, resulting in higher temperatures and more light here than in other parts of the valley.
Vigna Ca' Guicciardi has an intense, bright ruby-red colour, with pronounced aromas of ripe red fruits, dominated by notes of black cherry and redcurrant, along with hints of spices, and, in the background, hints of liquorice, cloves and cinnamon. On the palate, it is soft and full-bodied, without ever seeming heavy or losing sight of its Alpine origins. One cannot help but draw a comparison with a complex Burgundy; its rounded tannins and wonderful depth and length round off the experience in a well-balanced and highly elegant manner. SUPERIORE.DE
"The 2020 Valtellina Superiore Inferno Ca' Guicciardi shows a little more maturity – just a touch – which is expressed through notes of strawberry jam, wilted blue flowers, crushed slate and spicy pepper. The Inferno sub-region is known for its warmth, hence the name 'Inferno'. The texture on the palate is refined, sleek and smooth." Wine Advocate
"A lovely, harmonious red wine that unfolds on the palate with silky finesse, revealing aromas of cherry coulis, warm fig and red liquorice, with a sanguine undertone of iron, smoke and spices. Long and supple, with good concentration, albeit only medium-bodied. The fragrant, herb-infused finish makes it slightly chewy." Wine Spectator
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Nino Negri
Lombardy
-
299,00 €
!["Nino Negri 3000 | Carlo Negri" Sforzato di Valtellina DOCG 2016 <br>MAGNUM in OWC]()
1,5 l · 199,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
Limitation of 1 articles per customerstored air-conditioned1 unit available - 129,00 €
!["Cinque Stelle" Sforzato di Valtellina DOCG 2021 <br>MAGNUM in OWC]()
1,5 l · 86,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 38,00 €
!["Vigna Fracia" Valgella Valtellina Superiore DOCG 2020]()
0,75 l · 50,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 38,00 €
!["Vigna Fracia" Valgella Valtellina Superiore DOCG 2019]()
0,75 l · 50,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping11 units available
stored air-conditioned11 units available
Customers who bought this product also bought:
!["Flammante" Inferno Valtellina Superiore DOCG 2020]()
36,00 €32,99 €0,75 l · 43,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
19,90 €“L’Olionovo” Olio di Oliva Extra Vergine 2025
Castellare di Castellina | Tuscany
0,5 l · 39,80 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available- 38,00 €
!["Vigna Fracia" Valgella Valtellina Superiore DOCG 2019]()
0,75 l · 50,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping11 units available
stored air-conditioned11 units available - 28,00 €
!["Essenza" Valtellina Superiore DOCG 2019]()
0,75 l · 37,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately







