“Poggio Argentato” Bianco Toscana IGT 2025
Fattoria Le Pupille | Tuscany
Az. Agr. Fattoria Le Pupille | Piagge Del Maiano 92 A | IT 58100 Grosseto
0,75 l · 17,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
The Maremma is a land of red wine. Morellino di Scansano, Saffredi, great Sangiovese and Cabernet – these are the images that characterise this coastal region of southern Tuscany. Elisabetta Geppetti, who has been regarded as an ambassador for this region for decades, dared to do something different in 1997: she created a white wine using northern grape varieties – Sauvignon Blanc, Petit Manseng, Traminer, Semillon – and planting them in the south. The result is called Poggio Argentato, a white wine with – as Geppetti herself puts it – "a French accent and a Tuscan soul". The grapes come from two vineyards: Pian di Fiora near Pereta, on tuff-rich, alabaster-laden soil with a south-easterly aspect, and San Vittorio near Scansano, on clayey silt with quartz and igneous rock, open to the north-east where it catches the sea breezes. Altitude of 200 to 250 metres, 6,500 vines per hectare. The Sauvignon Blanc is aged exclusively in stainless steel. The other varieties spend a short time in second-use tonneaux. Five months on the fine lees – for texture and depth without any hint of oak.
In the glass, it is a bright straw yellow with green highlights. The nose is aromatic and precise: tomato leaf, white peach, orange blossom, Mediterranean herbs, citrus and a hint of pineapple. On the palate, it is both fresh and creamy, full-bodied without being heavy – the acidity keeps everything lively, and the finish is long and fruity. The Maremma can produce white wines too, and not just with Vermentino. SUPERIORE.DE
"The 2025 Poggio Argentato is a very pretty, aromatic dry white to drink now and over the next few years. Lime, mint, jasmine and crushed rocks are some of the many notes that grace the palate in this tasty offering from Le Pupille. " Vinous
"Plenty of green melon and honeysuckle, accompanied by slices of apple. Medium-bodied with a solid core of fruit and wonderful freshness. Delicious and concentrated. A wonderful primary fruit character." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Fattoria Le Pupille
Tuscany
-
119,00 €
![Morellino di Scansano Riserva DOCG 2023 <br>Double MAGNUM in OWC]()
3 l · 39,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping4 units available
stored air-conditioned4 units available - 99,00 €
!["Saffredi" Rosso Toscana IGT 2022]()
0,75 l · 132,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 664,00 €
!["Le Pupille" Syrah Toscana IGT 2021 <br>6 bottles in OWC]()
4,5 l · 147,56 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping3 units available
stored air-conditioned3 units available - 604,00 €
!["Saffredi" Rosso Toscana IGT 2022 <br>6 bottles in OWC]()
4,5 l · 134,22 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available
Customers who bought this product also bought:
- 11,50 €
!["Grecante" Grechetto Colli Martani DOC 2025]()
0,75 l · 15,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 9,90 €
!["Villata" Arneis Roero DOCG 2025]()
0,75 l · 13,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 45,00 €
![Brunello di Montalcino DOCG 2021]()
0,75 l · 60,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 16,70 €
![Rosso di Montalcino DOC 2023]()
0,75 l · 22,27 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








