Morellino di Scansano Riserva DOCG 2023
Fattoria Le Pupille | Tuscany
Az. Agr. Fattoria Le Pupille | Piagge Del Maiano 92 A | IT 58100 Grosseto
0,75 l · 26,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
The Riserva embodies the roots of Fattoria Le Pupille – it is the very first wine the estate produced and marketed. Originally launched in 1978 as "Rosso di Pereta", it became, with the establishment of the Morellino di Scansano appellation regulations, the cornerstone of a terroir that Elisabetta Geppetti led to international recognition with passion and vision. As the first woman to head the Consorzio Morellino di Scansano, she shaped not only the appellation but the entire wine culture of the Maremma. Sangiovese (90%) blended with Cabernet Sauvignon (10%) from the La Carla, Maiano, Bozzino and Vecchie Pupille, at altitudes of 50 to 250 metres. The soils vary from clay-silt to sandy loam with a significant limestone-marl component. After 25 to 30 days of maceration at 26 degrees, the wine is aged for twelve months in Slavonian oak casks with a capacity of 20 to 40 hectolitres.
The wine presents a deep ruby red colour with violet highlights: intense aromas of ripe wild berries, blood orange, sweet cherry and aromatic herbs, underpinned by liquorice, black pepper and dark chocolate. On the palate, it is full-bodied and enveloping, with a powerful structure and fine-grained tannins that combine elegance with southern warmth. The finish is persistent, with hints of rhubarb and myrtle – a Morellino with depth, ageing potential and that balanced intensity that bears Elisabetta Geppetti's hallmark. SUPERIORE.DE
"This was Le Pupille's very first wine, and even today it remains a cornerstone of the range. This 2023 Riserva is one of Morellino's standout wines, offering juicy dark cherries with chocolate and Mediterranean herbs on a slightly chewy, wonderfully fresh palate. It is very drinkable now, but will also age well for a few years in the bottle." Decanter
"It tastes simply delicious. You'll want to drink it straight away. Medium-bodied, with crisp fruit flavours and powdery tannins that gently coat the palate, leaving a sweet, fruity finish with hints of terracotta and orange peel. Drink now." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Fattoria Le Pupille
Tuscany
-
119,00 €
![Morellino di Scansano Riserva DOCG 2023 <br>Double MAGNUM in OWC]()
3 l · 39,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping4 units available
stored air-conditioned4 units available - 99,00 €
!["Saffredi" Rosso Toscana IGT 2022]()
0,75 l · 132,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 664,00 €
!["Le Pupille" Syrah Toscana IGT 2021 <br>6 bottles in OWC]()
4,5 l · 147,56 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping3 units available
stored air-conditioned3 units available - 604,00 €
!["Saffredi" Rosso Toscana IGT 2022 <br>6 bottles in OWC]()
4,5 l · 134,22 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available
Customers who bought this product also bought:
- 21,00 €
!["Le Gonnare" Vermentino Toscana IGT 2024]()
0,75 l · 28,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 8,50 €
!["Carta d'Oro" Bianco Terre Siciliane IGP 2025 (BIO)]()
0,75 l · 11,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately ![Passerina Controguerra DOC 2024]()
8,90 €7,99 €0,75 l · 10,65 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately!["Bachmann" Pinot Nero Riserva Alto Adige DOC 2021]()
21,00 €19,99 €0,75 l · 26,65 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








